2015. szeptember 29., kedd

Paradicsomos padlizsánragu

Ezt az ételt Mindenmentes Nóri ihlette ezzel a receptjével. Elolvastam, átgondoltam, szétnéztem a hűtőben, aztán ez lett belőle:

Hozzávalók:

1 közepes méretű padlizsán 
1 közepes méretű cukkini 
1 sárgarépa
10 cm hosszú póráhagyma darab vagy 2 szál újhagyma
2-3 szál angol zeller (ha nincs vagy nem szereted, kimaradhat)

majoránna, bazsalikom, só, balzsamecet





Köretként:

főtt kuszkusz vagy
1 teljes kiőrlésű pita vagy
sült csirkemell szelet vagy csirkecomb

A hagymát karikára vágva kókuszzsíron megpirítjuk, után a hozzátesszük a sárgarépát és fedő alatt félig puhára pároljuk. Ekkor hozzárakjuk a darabolt zellert és a darabolt cukkinit, sóval ízesítjük. Amikor megpuhultak, hozzáöntjük a paradicsompürét, majorannát és bazsalikomot és megvárjuk míg ezzel is felforr. Mielőtt lezárnánk, hozzá csepegtetünk még a balzsamecetből kb. egy teáskanálnyit.

A padlizsánt felvágjuk és besózzuk még azelőtt, hogy a ragunak neki kezdenénk. Hagyjuk állni kb. 20 percet, aztán hideg vízzel lemossuk és jól lecsepegtetjük. Egy serpenyőben felhevítünk kb. 2 evőkanál kókuszzsírt és a padlizsánt két részletben megpirítjuk. A két pirítás között pótoljuk a kókuszzsírt, mert a padlizsán beszívja (de ne tegyünk alá többet, mert bármennyit fel tud szívni!). A padlizsán, amikor megpirult még roppanós, nem teljesen puha, szerintem ez ennek az ételnek a titka.

Összekeverjük a padlizsánt a paradicsomos raguval és kész.

Én háromféle körettel is kipróbáltam:
- Ha gyorsan akarjuk enni, akkor együnk hozzá fél vagy egy egész pirított pitát.
- Ha húspártiak vagyunk, vagy nagyon kell számolni a CH-át/kalóriát stb. akkor javaslom csirkemellel/csirkecombbal enni. Esetleg sütőben sült csirkemellel, vagy egyszerűen csak egy kis olajon megpirított csirkemell darabokkal.
- Harmadik variációként a főtt kuszkuszt javaslom. (A kuszkuszt annyi forró vízbe tesszük, amennyi ellepi és megvárjuk, hogy megdagadjon.)
Nóri barna rizzsel kínálta, nyilván azzal is finom.

2015. szeptember 23., szerda

Diétás rizsfelfújt avagy leánykori nevén rizskoch

Attól, hogy az ember diétásan étkezik, még nem kell lemondania minden olyan ételről, amihez gyerekkorában megszeretett. Helyette igyekezni kell az alapanyagokat egészségesebbre, kalóriaszegényebbre cserélni és természetesen mértékkel fogyasztani! Ebből a desszertből - ha 12 adagra osztjuk - egy szelet kb. 25 g szénhidrátot tartalmaz.




Hozzávalók:
30 dkg basmati vagy jázmin rizs (persze a rizs, ettől még rizs, és magas a szénhidráttartalma, de ezeknek kicsit jobb a glikémiás indexe, mint a sima rizsnek, barna rizzsel pedig nem akartam kísérletezni)
víz (amennyi a rizst szárazon ellepi)
3 dl tej és 2 dl víz
3 tojás
5 dkg vaj
10 dkg eritrit és folyékony sztívia kóstolás alapján (lehet xilittel is, csak akkor még hozzá kell adni ezt a szénhidrátot is az egészhez és kevesebb is elég belőle)
vaníliakivonat, csipet só, citromhéj
vaj és zabpehely-, rizs-, vagy bármilyen liszt a tepsi kilisztezéséhez

A rizsre annyi vizet öntünk, amennyi ellepi és el kezdjük megfőzni. Amikor elfőtte a vizet,  ekkor még kemény, akkor elkezdjük hozzáadagolni a tej-víz keveréket. Ez az adag kb. 0,5 l-t vesz fel. Azért tej-víz keverékét szoktam hozzáadni, hogy ennyivel is kevesebb legyen a szénhidráttartalom.

Alacsony lángon, puhára főzzük a rizst. Amikor megfőtt, ízesítjük az eritrittel, és kóstolás alapján még egy kis sztíviával - ez kb. egy teáskanálnyi volt a folyékony sztíviából. Hozzákeverjük a teáskanálnyi vaníliakivonatot és egy fél citrom héját, majd hagyjuk kihűlni. Aki türelmetlen, mint én, az hideg vízben meghűtheti a lábast. Nem kell teljesen kihűlnie, langyosan is jó.

A puha vajat összekeverjük a tojások sárgájával, majd hozzákeverjük a már kihűlt rizshez. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a rizses keverékbe. Kivajazott, kilisztezett edényben 170 fokon kb 40 perc alat készre sütjük. Cukormentes vagy xilites lekvárral, és/vagy porxilittel tálaljuk.

2015. szeptember 15., kedd

Fetás körözöttkrém

Néhanapján még velem is előfordul, hogy nincs kedvem főtt ételt készíteni vacsorára, ilyenkor jól jönnek a szendvicskrémek. Nálunk a sima - felvágottas, sajtos - szendvics nem minősül vacsorának :-).

Hozzávalók:

250 g túró
125 g feta sajt
kb. 10 cm póréhagyma darab vagy 2 újhagyma, felkarikázva
2 evőkanál tejföl vagy natúr joghurt
3 dkg vaj
piros paprika, só, őrölt kömény

A túrót a feta sajttal jól összetörjük, aztán a vajjal együtt jó alaposan összekeverjük. Ízesítjük, lazítjuk a joghurttal, majd a legvégén hozzáadjuk a felaprított hagymát. A hűtőben hagyjuk kb. egy órát, hogy összeérjenek az ízek.Teljes kiőrlésű magos kenyérrel és primőr zöldségekkel tálaljuk. 

2015. szeptember 2., szerda

Őszi gyümölcsleves

Anyukám nagy adag szederrel lepett meg kb. két héttel ezelőtt, és olyan friss volt a gyümölcs, hogy fájt a szívem lefagyasztani, inkább megettük. Ugyanakkor 3 kg szedret csak úgy eszegetni viszonylag hosszú ideig tart és bár nem volt semmi baja, úgy gondoltam, egy nagy adagból készítek levest. Most Neked is megmutatom, hogyan.


Hozzávalók:
kb. 800 g szeder (fagyasztott is lehet)
5-8 db szilva
2 kisebb alma
3 db őszibarack
200 g natúr joghurt (laktózmentes vagy szójajoghurt is mehet bele)
1 ek keményítő
kevés fahéj
eritrit ízlés szerint

Először lepaszíroztam a szedret. Ezt úgy szoktam csinálni, hogy turmixgépbe öntöm a gyümölcsöt, ledarálom, majd egy sűrű szűrőn keresztül, hosszas kavargatás mellett átszűröm a masszát, így kikerülnek belőle a magok. Ez lesz a leves alapja. Én pár szem szedret hagytam a végére díszitésnek. 

A barackot és az almát megpucolom és feldarabolom, a szilvát megszabadítom a magjától és kockákra vágom és meghintem kevés fahéjjal. Az egészet egy nagy lábasban odateszem főni kis lángon és egyszer felforralom. Ha nagyon sűrű lenne a szedermassza, adj hozzá kevés vizet, nehogy leégjen. 

Amíg főnek a gyümölcsök, simára keverem a joghurtot a keményítővel, majd hozzáadom a gyümölcsökhöz és így is rottyantok rajta egyet. Ha már késznek ítéljük, akkor kezdjük el hozzáadagloni az eritritet, mert ekkor már érezzük a gyümölcsök édességét, ezért az eritritből is kevesebb fog kelleni. 

Ez hatalmas adag lett, a feléből is nyugodtan készíthető, és tetszés szerinti gyümölcsökkel tovább bolondítható, nekem ezek voltak itthon. E leves állaga inkább szószos, így aki ennél hígabban szereti, annak javaslom, hogy kevesebb keményítőt tegyen a habarásba, illetve még az elején higítsa fel a levet vízzel. 

Tálalás előtt ültess a levesbe néhány szem szedret, esetleg szórd meg mandulával, mandulaforgáccsal. A siker nem marad el! Jó étvágyat!