2015. június 30., kedd

Hogyan válasszunk édesítőt? 3. A stevia


Szerző: Földi Nikoletta

Folytassuk természetes édesítőkről szóló sorozatunkat a sztíviával.



Mi az a stevia (sztívia)?

Paraguayban őshonos növény a stevia (sztívia), magyar néven: jázminpakóca. Édesítésre, sebgyógyításra használják. Magas ásványi anyag tartalmú, csökkenti a magas vérnyomást, segít megelőzni a fogszuvasodást, jó hatással van az emésztésre is, továbbá lúgosító és gombaölő hatása miatt beilleszthető a candida diétába is. Kivonata 300-szor édesebb a cukornál, ezért az adagolásánál nagyon figyelj. Glikémiás indexe: 0,  energiatartalma: 0 kcal.


Praktikus tanácsok:


Többféle formában és kiszerelésben kapható: tablettaként, por alakban és szirupként, amely egy áttetsző folyadék. A tabletta formát meleg italokhoz, a port és a szirupot főzéshez ajánljuk. A szirupnak jellemző mellékíze van, de ahogyan azt már a korábbi cikkeinkben írtuk, kinek melyik... Én például a sztívia jellegzetes ízét megérzem egy limonádéban.


Nem javasoljuk olyan receptekhez, ahol a cukor tömegére van szükség, hiszen nem adagolható ilyen formában. Javasoljuk viszont olyan ételekhez, italokhoz, amelyeket édesítés után meg tudsz kóstolni (turmixok, gyümölcslevesek, limonádé, tea, kávé, zabkása...). Jó kiegészítés lehet az eritrit mellé, mert az eritrit 160 fok felett veszít az édesítő erejéből, a sztívia viszont nem!  Cukorbetegek, IR-esek korlátlanul fogyaszthatják és az ára is igen baráti!
És lám, nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:

2015. június 28., vasárnap

Málnás-zabos turmix

Ha nyár, akkor sok friss gyümölcs, ha sok friss gyümölcs, akkor finom turmixok!


Két maréknyi friss málnát dobjunk a turmixgépbe, adjunk hozzá 1dl tejet/habtejszínt (szójatejet/mandulatejet/laktózmentes tejet), 1 dl vizet és mixeljük össze. Utána tépkedjünk bele 2-3 mentalevelet, majd pedig adjunk hozzá 2 teáskanál zabkorpát és ismét mixeljük össze. Ha a málna nem elég érett, kevés eritrittel/xilittel/stíviával édesítsük, illetve ha van vanília-arománk, néhány cseppet abból is adagoljunk bele. 


Az eredmény egy finom, de a zabkorpa miatt egyben laktató turmix, ami jó reggelire, tízórai vagy uzsonnára. Próbáld ki más szezonális gyümölcsökkel is!

2015. június 22., hétfő

Hogyan válasszunk édesítőt? 2. A nyírfacukor (xilit)

Szerző: Földi Nikoletta

Folytassuk természetes édesítőkről szóló sorozatunkat a nyírfacukorral, amely talán a legismertebb egészséges alternatívája a kristálycukornak.

Mi az a nyírfacukor (xilit)?

Forrás: https://eiswuerfelimschuh.wordpress.com
A nyírfacukor (xylit) egy kukoricarostból készülő édesítőszer. Megtalálható gyümölcsökben, zöldségekben, de az emberi test is termeli kis mennyiségben.  A fogaink egészsége szempontjából az egyik legjobb édesítőszer, rágógumik és fogkrémek is tartalmazzák, mivel csökkenti a fogszuvasodást, baktériumölő hatású, ezen kívül segít az alacsony, stabil vércukorszint beállításában és megtartásában. Lassan szívódik fel, ezáltal fokozza a jóllakottság érzését. Candida diéta során is alkalmazható, lúgosító hatású.

A kristálycukorral 1:1-ben helyettesíthető, tehát azokban a receptekben, ahol a cukor tömegére is szükség van, jól alkalmazható alternatívaként. Azért a habzsi-dőzsivel vigyázni kell, hiszen túlfogyasztása (egyszeri 30 g fogyasztása után) hasmenést okozhat. Kedvenc háziállatunkat sajnos nem kínálhatjuk meg a vele készült ételből, hiába a könyörgő tekintet, mert kutyák számára életveszélyes a fogyasztása. Glikémiás indexe: 12, energiatartalma: 25 kcal/100 g. A kristálycukor állagú xylit 500 g-25 kg-os kiszerelésben vásárolható meg.

Nézz meg több típust is ezen az oldalon.

Praktikus tanácsok:

Nyírfacukorral sütni azért nagyon egyszerű, mert 1:1 arányban helyettesíthető a receptekben a kristálycukorral, így nem kell különösebben kísérletezni. Karamellizálásra azonban nem alkalmas és a kelt tésztákban sem igen tudja helyettesíteni a cukrot.  És például a macaronnál nem válik be, nem lehet kiváltani vele a porcukrot. Mellette szól, hogy édesítőereje azonos a cukoréval és nincsen különösebb mellékíze sem. Amivel viszont vigyázni kell, az a hashajtó hatása, illetve van akinél "csak" gyomorfájást okoz. Viszont ha kis adagokban kezdjük alkalmazni, akkor többnyire megszokja a szervezet és elmúlik a gyomorbántalmazó hatás, ezt a személyes példámmal is meg tudom erősíteni. Szénhidráttartalma a cukorénak 75 %-a, ez pedig azt jelenti, hogy a diétázók óvatosan bánjanak vele!

És lám nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:
Üvegbe zárt süti

2015. június 19., péntek

Hogyan válasszunk édesítőt? 1. Az eritrit

forrás: pinterest
Szerző: Földi Nikoletta

Nyilvánvaló, hogy annak, aki egészségügyi okokból cukormentes vagy low carb diétán van, fogyókúrázik, nincs választása, le kell mondania a cukorról. De nagyon sokan vannak olyanok is, akik ettől függetlenül, saját elhatározásból teszik ezt. Talán egy ilyen vendégposzt írótól hitelesebben fogadjátok a kritika-sorozatot az édesítőkről.

Hogyan válasszunk édesítőszert?
Édesszájú lévén nem akartam lemondani az édes ízről, de a hagyományos kristálycukor helyett (répacukor) más alternatívát kellett választanom. Színt vallok, és most bemutatom saját javaslataimat, majd a legfontosabbat: sütési-főzési tapasztalataimat a következő, bevált természetes édesítőkkel kapcsolatban.

Mi az eritrit, eritriol? 
Az eritrit természetes cukoralkohol, megtalálható erjesztéssel készült ételekben, és néhány gyümölcsben is. Glikémiás indexe: 0-1, tehát az inzulintermelésre gyakorlatilag nincs hatással. Energiatartalma 20 kcal/100g, szénhidráttartalma: 1g/100g. Sütés-főzés közben jól kombinálható más édesítőszerekkel, és ajánlom is, mert kizárólagos használata során érezhet némi pezsgő, hűsítő utóízt, aki nem szokott hozzá az édesítőszerekhez. Édesítőereje 60-80 %-a a kristálycukornak, és 160 C-ig megőrzi édes ízét. Az elkészült süteményt viszont ajánlott minél hamarabb elfogyasztani, ugyanis hamarabb kiszárad. 

Az eritrit előnyei közé sorolható, hogy nincs puffasztó, hashajtó hatása, az inzulintermelésre nincs hatással, nem okoz fogszuvasodást, valamint gátolja a gombaszaporodást is, ezért a candida diétások és cukorbetegek is fogyaszthatják.

A kristálycukorhoz hasonló állagú édesítőszer 100 g-os kiszereléstől 25 kg-ig, különböző ízekben (pl.: fahéjas, vaníliás) és kiszerelésekben kapható. Ezen az oldalon több típust is össze tudsz hasonlítani.


Praktikus tanácsok

Mivel a szénhidráttartalma gyakorlatilag nulla és nem okoz  gyomorbántalmakat, így bátran használható. Hogy a fémes utóízt érzed-e vagy sem, csak akkor derül ki, amikor kipróbálod. Nehézsége, hogyha olyan receptet készítesz, amit egyébként kristálycukorral szoktál, akkor ki kell kísérletezni, mennyivel kell több belőle - ez főzés nélküli ételeknél, sütiknél könnyű, mert praktikusan megkóstolod. Olyan receptekhez kiváló, ahol szükséged van a "cukor" tömegére is a recepthez, nemcsak édesíteni kell vele, abban az esetben ugyanis folyékony édesítőt is tudsz használni. Saját tapasztalat, hogy ahol a süteményben a tömegre is szükség van, ott ezt használom, de mivel az édesítőereje gyengébb, így egy kis folyékony sztíviát is csempészek bele (a sztíviáról a sorozat egyik következő részében olvashatsz majd). Személyes kedvenc :)

És lám nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:

2015. június 17., szerda

Joghurtos epertorta müzliágyon

"Keep calm and strawberry fields forever." Ez a találó mondat jött szembe, miközben inspirációt gyűjtöttem ehhez a poszthoz. Eszembe jutott az is, hogy néhány héttel ezelőtt egy barátnőmmel megjártuk az eperföldeket és a szénán (vagy szalmán) ülve szedtük a kissé éretlen epret, miközben kedélyesen elcsevegtünk az aktuális ügyekről. Isteni volt. Menjetek szeddmagadeprészni!




És most jöjjön a recept, ami ismét egy átdolgozás, az eredetit itt találjátok. 

Hozzávalók a tésztához:
100 g vaj
50 g zabliszt (Próbáld ki ezt!)
50 g eritrit (Próbáld ki ezt!)
1 tojás

Hozzávalók a töltelékhez:
330 g görög joghurt
3 tojás
0.5 dl laktózmentes tej
100 g eritrit (Próbáld ki ezt!)
500 g eper

Melegítsd elő a sütőt 180 fokra, majd készítsd el a tésztát. A müzlit keverd el a zabliszttel majd morzsold el a vajjal. Ne ijedj meg, a Vital Florában lévő aszalt gyümölcsök remekül passzolnak az eperhez, még véletlenül se válogasd ki őket! :-) Add hozzá ehhez a kissé ragacsos masszához a tojást és az eritritet. Ettől még inkább nehezen fog elválni a kezedtől, így mielőtt a formába igazgatod, vizezd be a kezed. A 26 cm-es tortaformát béleld ki sütőpapírral, majd nyomkodd bele a tésztát. 

A görög joghurtot kézi habverővel keverd el a tojásokkal, az eritrittel, végül add hozzá a tejet. A keveréket öntsd rá a tésztára, és darabold bele az epret. Az eredeti recept légkeveréses fokozatot ír, de érdemes folyamatosan figyelni a tortát, én a végén már levettem a hőfokot és a légkeverést is, és picit tovább sütöttem, mint 40 perc. 

2015. június 11., csütörtök

Diétázzunk együtt!

"Laura vagyok, IR-es, 8 hónapja diagnosztizálták." - hangzik a bemutatkozó mondat. Pont, mint az amerikai filmekben, csak itt nem anonim alkoholisták ülik körbe az asztalt, hanem fiatal vagy középkorú nők, akik babát szeretnének, fogyni vágynak, párjukat segítenék a diétában, de jobbára csak néhány szót mondott nekik az orvos anno: inzulin rezisztencia, terhességi cukorbetegség, vagy valami hasonló. Akad aki még csak néhány hónapja, van, aki már évek óta tartja a 160 g-os szénhidrát diétát, mégis úgy tűnik, erről a témáról nem lehet eleget beszélni. Vagy nem lehet kivel beszélni: az orvos, a baráti kör, esetleg a család nem segít, mondván: ez is csak egy divathóbort, mint a laktóz,- vagy gluténintolerancia, egy ételallergia stb. Pedig a személyes történetekből kiderül, olykor a kitartás, a szigorú diéta, a rengeteg sport sem hozza meg a várt eredményt, a leletek nem javulnak. Életmódváltásról, főzési praktikákról és a közösség erejéről beszélgettünk a Diéták és álmok blog Lipták Nórija, valamint az Örömterv trénere, Ur Anita vezetésével.

A workshop alapvetően két részből tevődött össze, egyrészt felmerültek a diétával kapcsolatos életvezetési, életmódbeli kérdések: kinek miért nehéz elkezdeni vagy betartani a diétás szabályokat, milyen, nem elsősorban fizikai, hozadékai voltak, vannak az étrend megváltoztatásának, mi az, ami még segíthetne, élvezetesebbé tenné a diétázást.

A másik részben magáról az ételekről, alapanyagokról esett szó: kinek mennyire hiányzik reggelire a friss, fehér lisztből készült kifli vajjal megkenve vagy milyen lisztből készítsd el a piskótát, hogy annak klasszikus piskóta állaga és íze legyen. A legtöbben dobtak be a közösbe kipróbált recepteket, lelőhelyeket, ugyanakkor az mindkét nagy témakörnél érződött, hogy nagyon eltérő "felkészültségi" szinten vannak a résztvevők, ezért mi például a főzési területen csak néhány újdonsággal gazdagodtunk.

Ugyanakkor azt is megállapítottuk a foglalkozás végén, hogy jól esett végre egy olyan körben beszélni erről a problémáról, ahol megértenek minket, ahol tudják, hogy mi múlik azon, hogy megeszed-e a következő kocka csokit vagy nem, ahol másoknak is az a problémája, hogy a tejes kávéban mivel helyettesítse a tejet, és még sorolhatnám. Mert ezek napi problémák, amiket át kell hidalni, meg kell oldani. És jó érzés, ha tudjuk, nem vagyunk egyedül. A szervezők, Anita és Nóri is ezt, az egymástól tanulás élményének és támogató erejének fontosságát hangsúlyozták a workshop alatt többször is.

Aki most nem tudott részt venni a találkozón, ne csüggedjen, Nóri és Anita szeptemberben, a tapasztalatokat beépítve folytatják workshop-sorozatukat.

Nóri és Anita, köszönjük, hogy ott lehettünk!

2015. június 8., hétfő

Müzlit a müzliszakértőtől

Protein project müzli
Aki korán kel, az müzlit reggelizik - tartja az általam kitalált közmondás. Miért is? Több okból kifolyólag, de főként azért, mert a müzli azonnal elkészül - bögrébe müzli, müzlire joghurt vagy tej és ennyi. A blúzod kivasalása és az irodai ebéd összekészítése között pedig pont van 5-10 perced, hogy elfogyaszd a kávéd mellé. Legalábbis én így szoktam.

De mi is a müzli valójában, avagy kis müzlitörténelem

A 19. és 20. század fordulóján Svájcban élt egy táplálkozástudománnyal foglalkozó orvos, természetgyógyász, bizonyos Maximilian Oskar Bircher-Benner, az úgynevezett Bircher-müzli kifejlesztője. Kollégáival ellentétben, akik az ételek szénhidrát, zsír, fehérje és kalóriatartalmát vizsgálták és tartották elsődleges fontosságúnak, ő felismerte, hogy a nyers alapanyagok ipari feldolgozása milyen nagy mértékben csökkenti az élelmiszerek beltartalmi értékét. Úgy vélte, a legtöbb betegséget a mozgásszegény életmód és a civilizációs táplálkozás okozza. A Bircher-féle müzli eredetileg gyógyételként szolgált az orvos vezette szanatórium betegei számára és ellentétben a legtöbb mai müzlivel, frissen készültek, a gabonákat az étkezés előtt pelyhesítették és a gyümölcsök is nyersen kerültek bele.

Bármennyire is tudatosan táplálkozunk, azért valljuk be, a beszerzése, előkészítése egy teljes értékű müzlinek elég időigényes lenne, főleg ha biztosra akarunk menni az alapanyagok minőségét illetően.

Akik erre a problémára keresték a megoldást, azokat örömmel tájékoztatom, hogy létezik a Szupermüzli!

Mi pedig kipróbáltuk!

Elsőként a Natural Choclate névre keresztelt keveréket teszteltük müzliként, tehát a "szokásos" müzli+tejtermék kombinációban. Ami elsőre feltűnt, hogy nem eszetlenül édes, vagyis nemcsak a cukor ízét lehet érezni, hanem az aszalt meggyét, az aszalt banánét, és persze a csokoládét is. Vagyis az összetevőkét, amelyek mind bio minősítésű alapanyagok. Szintén pozitív élmény volt, hogy miután, szokás szerint kapkodva, megettem, csak kb. három-négy óra múlva lettem éhes, ami nálam ritka.

A 6 fajta müzli közül, amelyet a Lilin készít, ennek a legmagasabb a szénhidrát tartalma, tehát akiknek erre figyelniük kell, ne ezt a típust válasszák, hanem például a Beauty serum elnevezésűt, amelynek szintén magas a rosttartalma, az összetevők pedig kimondottan jót tesznek hajunknak és bőrünknek. Sokoldalú, tehát ha nemcsak müzliként szeretnénk felhasználni, isteni pohárkrém készíthető belőle idénygyümölcsökkel felturbózva.

Eperleves Vital Diet müzlibe forgatott
túrógombóccal, sárkánygyümölccsel díszítve
A sportos életmódot kedvelőknek kifejlesztett típus a Protein project, amelynek fő összetevője, a quinoa, gyorsan felszívódó fehérjetartalmánál fogva segít az izomfejlődésben. Mivel a müzli fogyasztását két részletben ajánlják, így a reggelire elfogyasztott adag mellett a másik adagot magaddal viheted edzés előttre vagy utánra is!

Aki a szénhidráttartalomra megy, az pedig a Vital diet-et válassza rendkívül alacsony CH tartalma miatt.

Minden Lilin müzliről elmondható, hogy hozzáadott cukrot nem tartalmaz, csak természetes módon előforduló cukrokat. Ez elsőre nem tűnik feltétlen nagy dolognak, de aki járatos a "cukormentes világban" az tudja, hogy ez igenis nagy dolog, mert alig kapható ilyen a piacon. Mindemellett pedig bio minősítéssel is rendelkezik!



2015. június 1., hétfő

Epres-müzlis pohárkrém

Tudtátok, hogy a müzlit milyen sokféleképpen felhasználhatjátok? Nemcsak reggelire tejjel, joghurttal fogyasztható, hanem sok desszerthez is kiváló alapanyag. Mutatjuk az elsőt!


Hozzávalók hat pohárkrémhez:
- 2 dl (laktózmentes) habtejszín (természetesen cukrozatlan)
- 125 g (laktózmentes) túró
- 125 g mascarpone
- 2 ek eritrit és 15 csepp stívia (vagy ezek helyett ízlés szerinti cukorpótló, kóstold bátran és édesítsd ízlésed szerint)
- vaníliakivonat (pár csepp)
- 350 g eper turmixolva
- 6 x 2 púpos evőkanál müzli (én ezt a müzlit használtam, mert kizárólag természetes cukrokat tartalmaz és csupa egészséges és bio hozzávalót)





A túrót, mascarponét, vaníliát és az édesítőt egy tálban összekeverjük (habverővel egyszerűbb). Felverjük a tejszínhabot, és azután hozzáforgatjuk a túrós masszához. Ha van időnk, akkor a keveréket néhány órára hűtőbe tesszük (egyszerűbb lesz rétegezni).

A pohárkrém alsó rétege 2 evőkanál müzli, majd következik a túrós-tejszínes massza és a tetejére óvatosan rácsorgatjük a turmixolt epret. Néhány órára hűtőbe tesszük, hogy a müzlinek legyen ideje kicsit megpuhulni. Másnap még finomabb, ha marad belőle :)

Próbáld ki: