2015. június 22., hétfő

Hogyan válasszunk édesítőt? 2. A nyírfacukor (xilit)

Szerző: Földi Nikoletta

Folytassuk természetes édesítőkről szóló sorozatunkat a nyírfacukorral, amely talán a legismertebb egészséges alternatívája a kristálycukornak.

Mi az a nyírfacukor (xilit)?

Forrás: https://eiswuerfelimschuh.wordpress.com
A nyírfacukor (xylit) egy kukoricarostból készülő édesítőszer. Megtalálható gyümölcsökben, zöldségekben, de az emberi test is termeli kis mennyiségben.  A fogaink egészsége szempontjából az egyik legjobb édesítőszer, rágógumik és fogkrémek is tartalmazzák, mivel csökkenti a fogszuvasodást, baktériumölő hatású, ezen kívül segít az alacsony, stabil vércukorszint beállításában és megtartásában. Lassan szívódik fel, ezáltal fokozza a jóllakottság érzését. Candida diéta során is alkalmazható, lúgosító hatású.

A kristálycukorral 1:1-ben helyettesíthető, tehát azokban a receptekben, ahol a cukor tömegére is szükség van, jól alkalmazható alternatívaként. Azért a habzsi-dőzsivel vigyázni kell, hiszen túlfogyasztása (egyszeri 30 g fogyasztása után) hasmenést okozhat. Kedvenc háziállatunkat sajnos nem kínálhatjuk meg a vele készült ételből, hiába a könyörgő tekintet, mert kutyák számára életveszélyes a fogyasztása. Glikémiás indexe: 12, energiatartalma: 25 kcal/100 g. A kristálycukor állagú xylit 500 g-25 kg-os kiszerelésben vásárolható meg.

Nézz meg több típust is ezen az oldalon.

Praktikus tanácsok:

Nyírfacukorral sütni azért nagyon egyszerű, mert 1:1 arányban helyettesíthető a receptekben a kristálycukorral, így nem kell különösebben kísérletezni. Karamellizálásra azonban nem alkalmas és a kelt tésztákban sem igen tudja helyettesíteni a cukrot.  És például a macaronnál nem válik be, nem lehet kiváltani vele a porcukrot. Mellette szól, hogy édesítőereje azonos a cukoréval és nincsen különösebb mellékíze sem. Amivel viszont vigyázni kell, az a hashajtó hatása, illetve van akinél "csak" gyomorfájást okoz. Viszont ha kis adagokban kezdjük alkalmazni, akkor többnyire megszokja a szervezet és elmúlik a gyomorbántalmazó hatás, ezt a személyes példámmal is meg tudom erősíteni. Szénhidráttartalma a cukorénak 75 %-a, ez pedig azt jelenti, hogy a diétázók óvatosan bánjanak vele!

És lám nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:
Üvegbe zárt süti

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése