2015. június 11., csütörtök

Diétázzunk együtt!

"Laura vagyok, IR-es, 8 hónapja diagnosztizálták." - hangzik a bemutatkozó mondat. Pont, mint az amerikai filmekben, csak itt nem anonim alkoholisták ülik körbe az asztalt, hanem fiatal vagy középkorú nők, akik babát szeretnének, fogyni vágynak, párjukat segítenék a diétában, de jobbára csak néhány szót mondott nekik az orvos anno: inzulin rezisztencia, terhességi cukorbetegség, vagy valami hasonló. Akad aki még csak néhány hónapja, van, aki már évek óta tartja a 160 g-os szénhidrát diétát, mégis úgy tűnik, erről a témáról nem lehet eleget beszélni. Vagy nem lehet kivel beszélni: az orvos, a baráti kör, esetleg a család nem segít, mondván: ez is csak egy divathóbort, mint a laktóz,- vagy gluténintolerancia, egy ételallergia stb. Pedig a személyes történetekből kiderül, olykor a kitartás, a szigorú diéta, a rengeteg sport sem hozza meg a várt eredményt, a leletek nem javulnak. Életmódváltásról, főzési praktikákról és a közösség erejéről beszélgettünk a Diéták és álmok blog Lipták Nórija, valamint az Örömterv trénere, Ur Anita vezetésével.

A workshop alapvetően két részből tevődött össze, egyrészt felmerültek a diétával kapcsolatos életvezetési, életmódbeli kérdések: kinek miért nehéz elkezdeni vagy betartani a diétás szabályokat, milyen, nem elsősorban fizikai, hozadékai voltak, vannak az étrend megváltoztatásának, mi az, ami még segíthetne, élvezetesebbé tenné a diétázást.

A másik részben magáról az ételekről, alapanyagokról esett szó: kinek mennyire hiányzik reggelire a friss, fehér lisztből készült kifli vajjal megkenve vagy milyen lisztből készítsd el a piskótát, hogy annak klasszikus piskóta állaga és íze legyen. A legtöbben dobtak be a közösbe kipróbált recepteket, lelőhelyeket, ugyanakkor az mindkét nagy témakörnél érződött, hogy nagyon eltérő "felkészültségi" szinten vannak a résztvevők, ezért mi például a főzési területen csak néhány újdonsággal gazdagodtunk.

Ugyanakkor azt is megállapítottuk a foglalkozás végén, hogy jól esett végre egy olyan körben beszélni erről a problémáról, ahol megértenek minket, ahol tudják, hogy mi múlik azon, hogy megeszed-e a következő kocka csokit vagy nem, ahol másoknak is az a problémája, hogy a tejes kávéban mivel helyettesítse a tejet, és még sorolhatnám. Mert ezek napi problémák, amiket át kell hidalni, meg kell oldani. És jó érzés, ha tudjuk, nem vagyunk egyedül. A szervezők, Anita és Nóri is ezt, az egymástól tanulás élményének és támogató erejének fontosságát hangsúlyozták a workshop alatt többször is.

Aki most nem tudott részt venni a találkozón, ne csüggedjen, Nóri és Anita szeptemberben, a tapasztalatokat beépítve folytatják workshop-sorozatukat.

Nóri és Anita, köszönjük, hogy ott lehettünk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése