2015. augusztus 30., vasárnap

Gyors diétás ebéd - grillezzünk!

Grillezzünk!


Bár elvileg ez volt a nyár utolsó kánikulai hétvégéje, de grillezni még szeptember-októberben is lehet, sőt télen is, ha az ember kontaktgrillre vagy elektromos grillre szavaz. Mivel a diéta miatt sok husit és zöldséget kell enni, így én nyár elején beújítottam egy elektromos grillt (kontakt grill és grill-lap egymás mellett). Praktikus beruházás lett, azóta sokszor használom, ha nem akarok sok időt a konyhában tölteni, gyors előkészítés után a kb. 4 négyzeteméteres teraszon magától elkészül az ebéd. Télen akár a lakásban is használható, de ugyanezzel a páccal készült húst, zöldséget a sütőben vagy egy teflonos edényben is meg lehet sütni.

Gyors grillpác:
Az esetek többségében nem jut idő nálam az előző esti pácolásra, így a gyors technikákra szavaztam. Fogok két sütőzacskót, egyet a húsnak, egyet a zöldségnek, aztán jöjjenek a hozzávalók:



- olaj (nálam ez olivaolaj, de ez lehet kókuszzsír is)
- fűszerek: só, bors (szemesborsot szoktam használni)
- fokhagyma (a gerezdek 4-5 darabra aprítva)
- egy fej vöröshagyma karikákra vágva.


A húst felszeleteljük (csirke, disznó, marha, ki mit szeret, de hallal is ki lehet próbálni) majd a befűszerezzük, beledobáljuk a hagymakarikákat, kevés olajat töltünk a sütőzacskóba, beletesszük és összerázzuk. Utána jól összekötve már mehet is a hűtőbe (ha van ideje pár órát vagy egy éjszakát állni még finomabb lesz).

A zöldségeket elegendő a sütés előtt hasonló módszerrel pácolni, vagy egyszerűen csak egy szilikonos kenővel végigkenni őket, de a zöldségpácból a hagymát és a fokhagymát már kihagyom. Én most cukkinit és padlizsánt sütöttem, de mindenféle zöldséggel lehet tesztelni. Ha gombát is pírítasz, azt érdemes apró szeletekre vágva és a végén friss petrezselyemmel megszórva tálalni.

Köret nem is szükséges hozzá, a grill-padlizsánhoz én egy kis tartásmártást ajánlok.
Ha mégis megkívánnátok hozzá a köretet, akkor pedig kipróbálhatjátok a tabbouleh (ejtsd: tábulé) receptünket, én most bulgur helyett kuszkusszal készítettem, és friss paradicsommal dúsítottam a hagymát viszont kihagytam. Ha kuszkuszt használsz bulgur helyett, azt nem kell előre főzni, hanem a kuszkusszal egyező mennyiségű forrásban lévő vízzel kell pár percig párolódni hagyni.





2015. augusztus 27., csütörtök

Kakaós piskótatallér liszt nélkül


Kellett valami gyors, valami finom, valami keksz...így találtam rá erre a receptre, amiből legközelebb dupla adagot fogok készíteni!


Hozzávalók 16 db-hoz:

60 g eritrit 
2 db tojás

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Az összetevőket robotgéppel simára kevertem, majd muffinsütő formába elhelyeztem a kapszlikat és kb. egy evőkanálnyit tettem mindegyik aljára. Hozzávetőleg 15 perc alatt megsült, de érdemes tűpróbával ellenőrizni. Amikor kihűlt, óvatosan kell leszedni a tallérról a kapszlikat, mert könnyen törik a tészta, viszont szerencsére nem szárad ki túl gyorsan, napok múlva is puha is volt!

Amikor legközelebb készítem, a kókuszzsír helyett kipróbálom majd kakaóvajjal, hogy a csokis hatást erősítsem, illetve nekem kevesebb eritrit is elegendő lett volna.

A tallér szénhidrát-tartalma nagyon alacsony, úgyhogy minden napszakban bűntudat nélkül ehetsz belőle 1-2 darabot.

2015. augusztus 26., szerda

Az egészséget jelentő öt íz

Az ízesítők
"Ugorjunk le a sarokra, vegyünk egy adag kínait vacsorára!" Igen, korábban nekem is a ragacsos, gyakorlatilag egyenízű, nátrium-glutamátban gazdag ételek jutottak eszembe az ázsiai konyháról, ugyanakkor néha nagy örömmel faltam a szezámmagos csirkét rizstésztával. Aztán jött az inzulin rezisztencia és a 160 g-os szénhidrát diéta, no meg egyéb, alternatív gyógymódok keresése. Így kerültem kapcsolatba egy orvossal, aki kínai módszerekkel gyógyít, ám az akupunktúrán kívül a távol-keleti orvostudomány fontos pillére a táplálkozás, "kínai gyógyító konyhaként" is találkozhatunk az elnevezéssel, így dietetikai tanácsadáson is részt vettem, hogy a gyógyulásnak ne legyen semmi akadálya.

Itt készültek az isteni ételek.
Eddig minden rendben is lenne, ám összehangolni a nyugati típusú diétát a gyógyító konyha étrendjével szinte lehetetlennek tűnt, úgy éreztem, csapdába csalt az alternatív módszer és innentől kezdve sült vagy főtt zöldséget ehetek valamilyen főtt gabonával. Ezen a ponton találtam rá Kicsi Vú, vagyis Farkas Viktória Ötfűszer Főzőiskolájára. Nem volt kérdés, azonnal bejelentkeztem a Wok alapozó kurzusra, és már alig vártam, hogy megtanuljam, hogyan készíthetek emberi fogyasztásra alkalmas, változatos, finom (!) ételeket, amelyekkel kapcsolatban nem lesz az az érzésem, hogy feláldoztam az egészségemet az ízek oltárán. 

Színek és ízek kavalkádja
A Wekerlén lévő, tömegközlekedéssel is gyorsan megközelíthető főzőiskola barátságos, meghitt környezetben várja a keleti konyha iránt érdeklődő és gyakorlati tudásra vágyókat. Viki terített asztallal és több kancsó teával várt minket, majd a főzés előtt tartott egy rövid elméleti bevezetőt, amelyből kiderült, a kínai konyha minden ízhez egy elemet és egy szervet vagy szervpárt társít, így a különböző ízű és fűszerezésű ételekkel pozitív hatást gyakorolhatunk egy adott szervünkre, szervrendszerünkre. Az sem mindegy, hogy bizonyos ételeket milyen napszakban fogyasztunk, mert a szervezetünkben lejátszódó folyamatok nem azonos intenzitással mennek végbe reggel, délben, vagy este. A legjobb példa erre, hogy napindítóként érdemes édes ízű, meleg (!) ételt fogyasztani, mert ez megfelelő hőt biztosít az emésztés beindításához. 

Fetás tojásrántotta
Ezután jött a gyakorlat: megismerkedtünk különböző fűszerekkel, szószokkal - számomra például teljesen új volt, hogy a szójaszószból létezik világos és sötét verzió is - majd feldaraboltuk a hozzávalókat - húsokat és zöldségeket -, elkészítettük a szószokat. Maga a sütés, főzés viszonylag rövid időt vett igénybe, de így is készült többek között édes-savanyú padlizsán kápia paprikával, fetás tojásrántotta, és sütöttünk csíkokra szeletelt marhát zöldbabbal. Mondanom sem kell, minden ételen érezni lehetett az egyedi fűszerezést, elképesztően finom lett minden fogás, amit a főzés végeztével együtt fogyasztottunk el. 

Ha tehát szereted a távol-keleti konyhát, vagy csak szeretnéd feldobni családod étrendjét, akkor legközelebb ne a sarki kínai ételbárba ugorj le, hanem látogass el az Ötfűszer Főzőiskolába, a szeptemberi órákra itt tudsz jelentkezni. Jó főzöcskézést, kellemes időtöltést kívánok!

2015. augusztus 24., hétfő

Diétás császármorzsa


Hozzávalók (bögrével mérve, egy bögre kb 2,5 dl):
- 1 és fél bögre aprószemű zabpehely
- 1 és fél bögre liszt (lehet zab(pehely)liszt, diabetikus süteményliszt, rozsliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt vagy ezek keveréke)
- 2 bögre tej (nálam laktózmentes)
- 2 nagy egész tojás
- 1 csipetnyi só
- 6 evőkanál eritrit (használhatsz más édesítőt is, nyírfacukorból biztosan elég 3-4 evőkanál is)
- reszelt citromhéj

A hozzávalókat bármilyen sorrendben összeönthetjük, és egy kanállal vagy fakanállal összekeverjük. Egy jó nagy vagy két kisebb serpenyőt olajjal vagy kókuszolajjal kiolajozunk, majd beleöntjük a masszát. Én addig hagytam közepes lángon pirulni, amíg az alja palacsintaszerűvé vált, de a teteje még puha volt. Ekkor részletekben megfordítottam - szét fog esni, de nem baj, nincs jelentősége. :-) Amikor kicsit a másik fele is megsült, akkor fakanállal apró darabokra szaggatjuk.

A sütés elején ez még nehezen fog menni és a fakanálra fog ragadni, de ahogy egyre jobban sül, apró darabokra fog esni. Friss gyümölccsel, cukormentes lekvárral tálaljuk.

2015. augusztus 20., csütörtök

Barackos buboréktorta tesztelve!


Barackos buboréktorta
A legfrissebb híradások szerint kb. 30 000 szelet fogyott az államalapítás napján  az Ország Tortájából az Ízek Utcájában. Hogy ebből mennyi lehetett a cukormentes verzió, az nem derült ki, én mindenesetre biztosra mentem és a közeli cukrászdában vásároltam meg a családi betevő tortaadagját. 

A barackos buboréktorta névre hallgató költeményt Vaslóczki Orsolya készítette el, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által megjelölt összetevők listájából. A receptben a fő összetevők a dió, barackvelő, tejszín és az édesítő. A receptben nyírfacukor és eritrit is van. Ez azért fontos, mert én inkább eritritet használok, így kiéreztem a nyírfacukor mellékízét a sütiből. 

Barackos buboréktorta
A torta tésztája, a benne lévő mandulaliszt ellenére sem képez piskóta jellegű alapot, ami feltehetően szándékos lehetett megálmodója részéről, hiszen az egész sütemény nagyon könnyű, habos és egy szeletben mindössze 11,8 g szénhidrátot és 278 kcal-t tartalmaz.

A dió és a barack aromája harmonikus ízvilággá áll össze, úgyhogy akit nem zavar a nyírfacukor mellékíze, bátran próbálja ki a buboréktortát, ám mióta létezik ez a verseny, nekem a 2012-es "Almatorta egressel" fantázianevű cukormentes torta a kedvencem. 

Jó kóstolgatást, és ha van türelmetek, a recept alapján Ti is elkészíthetitek otthon az Ország Cukormentes Tortáját.

2015. augusztus 13., csütörtök

Vacsoraötlet - saláta, grillsajt

Ritkaság az, hogy az embernek egy hosszú és fárasztó munkanap után még nagy kedve lenne este főzőcskézni, pláne ebben a melegben... Ha mégis valami finom, gyors, részben félkész ételtből szeretnétek vacsorát készíteni, akkor jöjjön egy kis zöldsaláta grillsajttal.
A zöldsalátát sokféleképpen variálhatjuk, feldobhatjuk koktélparadicsommal, esetleg magvakkal, és a végén cseppentsük rájuk ízesítésként valami finom hidegen sajtolt olajat. A jól megszokott olivaolaj mellett ajánlom kipróbálásra a dióolajat, vagy a tökmagolajat, mindkettő remek kísérője a zöldsalátának.
A grillsajtot pedig 2-3 perc alatt elkészíthetjük akár egy olajozatlan serpenyőben a tűzhelyen, akár egy grillapon a teraszon vagy kertben. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert megkeményedik. Kísérőként a sajt után megpirított teljes kiőrlésű vagy sima pitát ajánlom, persze, csak mértékkel. Ebben a nagy nyári melegben ebédnek is megállja a helyét.

2015. augusztus 9., vasárnap

Hideg cukkinileves

Ebben a tikkasztó forróságban az embernek se főzni, se enni nincs kedve. De azért mégis kell mindkettőt... Következzen ez a finom, krémes savanykás leves a forró napokra.

Cukkinileves


Hozzávalók:

2 közepes cukkini, meghámozva, feldarabolva
1 negyed fej vöröshagyma, apróra vágva
1 csokor kapor, nálam a fagyasztóból
1 dl habtejszín/főzőtejszín vagy 2 evőkanál görög joghurt
só, fehérbors, ételecet





A cukkinit, hagymát és kaprot annyi vízbe tettem fel főni a sóval és fehérborssal, amennyi ellepte. Miután megfőtt, kidobtam belőle a kaprot és a cukkinit a turmixgépbe öntöttem. Eldönthetjük, hogy teljesen krémlevest szeretnénk, ez esetben az egészet, vagy ha szeretnénk benne cukkini-darabkákat, akkor csak a felét. Hozzáadtam a tejszínt, majd pedig összeturmixoltam. Turmixolás után vissza a lábasba és megegyszer felforralni. Ezután kihűtöttem, majd mielőtt a hűtőbe kerül volna, belekevertem 2 evőkanál ételecetet. Jól lehűtve tálaltam.

2015. augusztus 5., szerda

Színes céklákkal álmodom

Szöveg és fotók: Zih Kata

A Szimpla piacon jártam a minap, ott álltak gyönyörű csokrokban a színes céklák, arra gondoltam, ha csak vázába teszem, akkor is Nekem ebből vennem kell. 

A nagyon kedves eladó hölggyel is szóba elegyedtem, ő ajánlotta, hogy ha húst sütök, tegyem alá céklákat a tepsibe, isteni finom lesz. Nagyon szeretem a céklát savanyúnak, de máshogy még sosem fogyasztottam. 

Mivel ritkán sütök húst, viszont ki kellet próbálnom a cékláimat, azonnal tepsibe tettem őket felkarikázva – egy kis krumpli, só, bors és olívaolaj társaságában. 250 fokon 20 percig fólia alatt, utána a fóliát levéve még 20 percig gyönyörűre sültek, öröm volt nézni is, nem csak enni. 

Tapasztalataim a különböző színekkel – a fehér céklának van a legkevésbé karakteres íze, már-már édeskés, a sárga a következő fokozat - szerintem ez volt a legfinomabb - a vörös íze a legerősebb, de így sütve egész más élmény, mint savanyúságnak. Felkarikázásnál, csak a vörössel kellett vigyázni, a többi egyáltalán nem fog, vagy hagy nyomot. Ami biztos, hogy legközelebb néhány gerezd fokhagymát is mellé teszek a tepsibe.