2015. augusztus 26., szerda

Az egészséget jelentő öt íz

Az ízesítők
"Ugorjunk le a sarokra, vegyünk egy adag kínait vacsorára!" Igen, korábban nekem is a ragacsos, gyakorlatilag egyenízű, nátrium-glutamátban gazdag ételek jutottak eszembe az ázsiai konyháról, ugyanakkor néha nagy örömmel faltam a szezámmagos csirkét rizstésztával. Aztán jött az inzulin rezisztencia és a 160 g-os szénhidrát diéta, no meg egyéb, alternatív gyógymódok keresése. Így kerültem kapcsolatba egy orvossal, aki kínai módszerekkel gyógyít, ám az akupunktúrán kívül a távol-keleti orvostudomány fontos pillére a táplálkozás, "kínai gyógyító konyhaként" is találkozhatunk az elnevezéssel, így dietetikai tanácsadáson is részt vettem, hogy a gyógyulásnak ne legyen semmi akadálya.

Itt készültek az isteni ételek.
Eddig minden rendben is lenne, ám összehangolni a nyugati típusú diétát a gyógyító konyha étrendjével szinte lehetetlennek tűnt, úgy éreztem, csapdába csalt az alternatív módszer és innentől kezdve sült vagy főtt zöldséget ehetek valamilyen főtt gabonával. Ezen a ponton találtam rá Kicsi Vú, vagyis Farkas Viktória Ötfűszer Főzőiskolájára. Nem volt kérdés, azonnal bejelentkeztem a Wok alapozó kurzusra, és már alig vártam, hogy megtanuljam, hogyan készíthetek emberi fogyasztásra alkalmas, változatos, finom (!) ételeket, amelyekkel kapcsolatban nem lesz az az érzésem, hogy feláldoztam az egészségemet az ízek oltárán. 

Színek és ízek kavalkádja
A Wekerlén lévő, tömegközlekedéssel is gyorsan megközelíthető főzőiskola barátságos, meghitt környezetben várja a keleti konyha iránt érdeklődő és gyakorlati tudásra vágyókat. Viki terített asztallal és több kancsó teával várt minket, majd a főzés előtt tartott egy rövid elméleti bevezetőt, amelyből kiderült, a kínai konyha minden ízhez egy elemet és egy szervet vagy szervpárt társít, így a különböző ízű és fűszerezésű ételekkel pozitív hatást gyakorolhatunk egy adott szervünkre, szervrendszerünkre. Az sem mindegy, hogy bizonyos ételeket milyen napszakban fogyasztunk, mert a szervezetünkben lejátszódó folyamatok nem azonos intenzitással mennek végbe reggel, délben, vagy este. A legjobb példa erre, hogy napindítóként érdemes édes ízű, meleg (!) ételt fogyasztani, mert ez megfelelő hőt biztosít az emésztés beindításához. 

Fetás tojásrántotta
Ezután jött a gyakorlat: megismerkedtünk különböző fűszerekkel, szószokkal - számomra például teljesen új volt, hogy a szójaszószból létezik világos és sötét verzió is - majd feldaraboltuk a hozzávalókat - húsokat és zöldségeket -, elkészítettük a szószokat. Maga a sütés, főzés viszonylag rövid időt vett igénybe, de így is készült többek között édes-savanyú padlizsán kápia paprikával, fetás tojásrántotta, és sütöttünk csíkokra szeletelt marhát zöldbabbal. Mondanom sem kell, minden ételen érezni lehetett az egyedi fűszerezést, elképesztően finom lett minden fogás, amit a főzés végeztével együtt fogyasztottunk el. 

Ha tehát szereted a távol-keleti konyhát, vagy csak szeretnéd feldobni családod étrendjét, akkor legközelebb ne a sarki kínai ételbárba ugorj le, hanem látogass el az Ötfűszer Főzőiskolába, a szeptemberi órákra itt tudsz jelentkezni. Jó főzöcskézést, kellemes időtöltést kívánok!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése