2015. április 28., kedd

Csőben sült spárga

Áprilistól júliusig tart a spárga szezonja, az első spárgák már megjelentek a piacokon és a zöldségesnél. Érdemes kihasználni ezt az időszakot a fogyasztására, hiszen nem csak finom, de magas tápértékű növény. Sok-sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, diétákba kitűnően illeszthető, változatosan készíthető és nagyon finom. A magyar spárga nagy részét külföldre exportálják...

Csőben sült spárga

A zöld spárga tisztítása a legegyszerűbb, mert egyszerűen csak megmossuk és vékonyan zöldséghámozóval - a feje kivételével - meghámozzuk, bár sokak szerint hámozni sem kell. A fehéret el kell törni, ahol törik, az a vége "fás" lehet, abból krémlevest szoktam főzni, a többi része használható bármi máshoz. Ahhoz túl drága, hogy bármelyik részét is kidobjuk...
A spárgát előfőztem, 5 perc alatt. A főzővízbe só és egy kevés édesítő került.

 Eztután előkészítettem egy nyeles szószfőző edényt, például olyat, amilyet a nyereményjátékon kisorsoltunk a Hellokonyha támogatásával - ugyanebben főzhetitek is a spárgát, így nem kell annyit mosogatni, és felmelegítettem kb. 3 dkg vajat. A felmelegített vajhoz két lapos evőkanál zabpehelylisztet kevertem, majd ezt gyorsan megpirítottam. Utána felöntöttem kb 1,5 dl laktózmentes tejjel és 0,5 dl vízzel. Ízesítettem sóval, fehérborssal és szerecsendióval. Mivel a spárga semleges ízű, így az ízesítés lehet erősebb. Kb. 5 perc alatt a tejes keveréket, vagyis a besamel mártást, sűrűre főztem.
Közben kivajaztam egy hőálló sütőtálat, belefektettem a spárgát majd ráöntöttem a besamelt, kis sajtot reszeltem rá és éppen csak anyi ideig sütötem, amíg a sajt meg nem pirult. Tálaláskor friss petrezselymet hintettem rá. Önmagában is finom, mi sült sertéstarja kísérőjeként fogyasztottuk :).

2015. április 22., szerda

Sóágyon sült csirke tavaszi tekerccsel



Sóágyon megsült csirke
A sóágyon sült csirkéhez szükség van egy, a csirkénél csak éppen nagyobb tepsire vagy edényre. Én azt a hőálló üvegtálat használtam, amit a Hellokonyha ajánlott és a tiramisu tálalására már bevetettem. A tál aljába öntöttem fél kilogramm kristályos sót. Másfél kg körüli, belsőség nélküli egész csirkét alaposan átmostam, leszárítottam és a sóágyra fektettem. Én először lefedve pároltam 180 fokon 30 percet, aztán kb. még egy óra alatt fedő nélkül megsütöttem.




A tavaszi tekercshez kétféle hozzávalóra van szükség: nyers, hosszúkásra vágott (tavaszi) zöldségekre és rizspapírra. A rizspapírt a nagyobb hiperekben is kapni lehet, illetve biztosan kapható még az ázsiai boltokban. Én sárgarépát, kelkáposztát, kaliforniai paprikát, karalábét, cukkinit és friss zöldfűszerként pedig petrezselymet aprítottam hozzá. Utána az összes zöldséget megdinszteltem egy kevés kókuszzsíron, de nem puhára, hanem úgy, hogy a zöldségek még roppanósak maradjanak. A fűszerezésénél lehet követni az ázsiai ízvilágot és szójaszósszal meglocsolni, vagy ha azt nem kedveli valaki, akkor só, bors, balzsamecet kombinációval is friss ízvilágot lehet adni neki.


Nyers tavaszi tekercsek
A rizspapír felhasználása során kövessük a csomagoláson lévő útmutatót. Praktikus tanács, hogy mivel a rizspapírral csak gyorsan lehet dolgozni, készíts mindent magad köré: egy tányért, amin elfér a rizspapír, papírtörlőt és a tölteléket. A tányérra terítsünk egy papírtörlőt. Mindezt a műveletet vagy folyóvíz (mosogató) mellett végezzük, vagy készítsünk egy tálba langyos vizet. A papírt langyos folyóvíz alá kell tenni vagy megmeríteni a tálban, 2-3 másodpercre, majd a tányérra fektetni, az aljáról a víz a paprtörlőn marad, a tetejéről gyorsan le kell itatni. Utána felemelni a rizspapírt és alóla is kivenni a törlőt. Aztán a papír alsó harmadára tenni a tölteléket, először az aljáról, aztána két oldaláról felhajtani, majd jó szorosan összetekerni. A második tekercsnél már rutinossá válik az ember :)



A tekercsek fogyaszthatóak nyersen vagy kevés kókuszzsíron megpirítva ropogósra süthetjük őket, oldalanként 2 perc alatt. A zöldségek tetszés szerint kombinálhatóak, készíthetjük paradicsomos verzióban, de akár húst is tölthetünk beléjük. Joghurtos öntetbe mártogatva remek kiegészítője a sült csirkének.

2015. április 16., csütörtök

Mandulás fonott kalács



Húsvét előtt mások egészséges recept oldalait böngészve egyre több kalács-recept került a szemem elé. Magamban azt gondoltam, egészséges, alacsony CH tartalmú, cukormentes finom kalács nem létezhet. Aztán megfogott egy kép és recept itt. Végül úgy voltam vele, hogy tulajdonképpen nincsen veszíteni valóm, megpróbálom. Szóval a hozzávalók nem tőlem vannak, viszont itt pótolom, ami a linken található receptből kimaradt, a tippeket azoknak, akik hozzám hasonlóan még sosem készítettek kelt tésztát, pláne cukor nélkül. Szóval első találkozásom az élesztővel és a kelt tésztával, íme :) A recept végén happy end ...

10 dkg mandulaliszt
10 dkg zabkorpa
90 g búzasikér
25 g olvasztott vaj
2,5 dl langyos tej (laktózmentes vagy növényi)
egy csipet só
4 ek. eritrit
5 g instant élesztő

A száraz hozzávalókat összekeverjük egy tálban, majd a habverő dagasztó spiráljának segítségével a folyadékot apránként hozzáadagoljuk. Kb. ötszörre adagoltam hozzá, kb 5 perc alatt, tehát nagyon lassan. A vajnak nem kell teljesen kihűlnie, langyosan is hozzáadhatjuk. Miután letelt az 5 perc és minden a tálban van, utána még legalább 5-8 percet dagasszuk tovább a tésztát. Az eredmény egy egynemű ragacsos tészta, ami a dagasztóspirál miatt nekem nem formálódott egy gombóccá, de két-három kisebb gombóccá valóban összeáll, ha elég türelmesek vagyunk (segítsünk a kezünkkel). Amikor már egyneműnek tűnt, legalább 10-15 perc türelmes dagasztás után, mértem az időt :)), akkor egy gombócot formáltam belőle (lsd. a képen).

Utána félretettem meleg helyre, a radiátor elé, konyharuhával lefedve 45 percre. A recept szerint duplájára kellene kelnie. Na, ez nálam nem így történt. Nagyobb lett a tészta valamivel, de biztosan nem a duplája. Ezen a ponton kicsit elkeseredtem, de nem adtam fel. Két részre osztottam a tésztát (mivel a recept szerint ez a dupla adag, így én két kisebb kalácsot terveztem belőle), majd az így kapott adagot is két részre. Hosszúkásra formáltam, majd összefontam, és még fél órát visszatettem letakarva a meleg radiátor elé.
Ezután megkentem felvert tojással, majd mandulaforgáccsal megszórtam és ment is a sütőbe, 180 fokra előmelegítve. Kb. 35-40 perc alatt sült barnára, talán a sütőben is nőtt még kicsit a térfogata.

Ebből a "dupla adagból" két kalács lett,a méretük kb 22*10 cm-es volt és 4-5 cm magas. A hagyományos kalácshoz nekem nem hasonlított az állaga, inkább anyukám kenyértésztaszerű pizza tésztájára édes kivitelben, de nagyon finom volt, így megérte a kísérletezést. Ráadásul még a kis maradék csücsköt csak 3 naposan ettem meg és akkor is ugyanolyan finom volt, mint frissen. Vajjal, lekvárral remek reggeli vagy uzsonna. Ha kipróbáljátok és Nektek nagyobb lesz, akkor várjuk a képeket :)


 

2015. április 14., kedd

Kávés fantázia muffin formában

Azoknak, akik nem szeretik a kávét, hiába is magyaráznám, hogy miben rejlik eme édesség csodája. Aki kávéimádó, ahogy én is, az érteni fogja, miután beleharapott ebbe a habos, könnyű finomságba. A recept elkészítéséhez a Hellokonyhától kaptunk segítséget.

A süti két részből áll, a krémből és a muffinból, először a krémet készítjük el.

Íme a hozzávalók:
250 g mascarpone
60 ml erős kávé - eszpresszó vagy instant
édesítő ízlés szerint - akit nem köt a CH mennyiség, használhat mézet vagy agave szirupot, akit igen, annak folyékony édesítőt javaslok, ám ezekből nem szabad túl sokat használni, mert befolyásolja a krém állagát; ha mindenképpen kristályos édesítőt, eritritet, xilitet, szeretnénk használni, azt oldjuk fel a kávéban, mert csak simán a mascarponéban biztosan nem fog eltűnni.

Először kimérjük a mascarponét, majd a kihűtött kávét apránként, egy habverő segítségével hozzá adagoljuk. Ha ez megtörtént, az édesítőt is hozzáadjuk a masszához. Ha mindez megvan, tovább keverjük a habverővel, amíg kemény krémet nem kapunk. Ne ijedjünk meg, ez eltarthat egy darabig, utána pedig tegyük be a hűtőbe legalább két órára, de akár már előző este is elkészíthetjük.

Következik a muffin, aminek a receptjét Mezei Elmirától kölcsönöztem.

A hozzávalók 8-10 db-hoz:
3 db tojás
1 db banán
10 dkg eritrit (nekem kevesebb is elég volt)
1/2 kk. szódabikarbóna
1 dkg édesítetlen kakaópor
5 dkg kókuszzsír
6 dkg mandulaliszt
4-5 ek. instant kávé

A tojásokat, a banánt, a kakaót, az eritritet, az instant kávét és a szódabikarbónát turmixgépbe töltjük és alaposan összekeverjük. Megolvasztjuk a kókuszzsírt és ezt is a masszához adjuk. Végül belekeverjük a mandulalisztet is. Ha sima a tészta, formába öntjük és előmelegített sütőben 170 fokon kb. 20 percig sütjük. A muffint ebben a szilikonformában sütöttem, ami nagyon praktikus, mert nem csak süthetsz, hanem fagyaszthatsz is benne, a formából könnyen kijön a süti, és végül, de nem utolsó sorban, tisztítható mosogatógépben.

Ha kihűlt a muffin, vágjuk le a "sapkáját", kenjük meg a kávés krémmel,  majd tegyük vissza a kalapot és már fogyaszthatjuk is. Részemről mindenképpen egy nagy bögre tejeskávéval! :-)

2015. április 13., hétfő

Kókusztekercs, kókuszgolyó - variációk egy témára


Gyors, sütés nélküli recept következik -  kókuszgolyó formában vagy kókusztekercsként. Nem egzakt mennyiségeket/összetevőket gyűjtöttem ide, hanem inkább tippeket, hogy mindenki el tudja készíteni a szájízének leginkább megfelelő kókuszos desszertet. Én sokadszorra készítem, mindig kicsit másképp, legalább négy variációt biztosan kipróbáltam.

Alapösszetevők:
- vaj, margarin vagy kókuszzsír (kb 10 dkg) - időben vedd ki a hűtőből, hogy könnyebb legyen összegyúrni
- lekvár (szilva vagy meggy) VAGY szilva vagy meggy turmixolva (gyümölcs formájában, akinek még van esetleg fagyasztott) - 3-4 ek.-nak megfelelő mennyiség
- édesítőszer (én az eritritre esküszöm, kb 10-15 dkg)
- kókuszreszelék (forgatni)
- kávé (kb. egy dl, nálam eszpresszó és nem instant)
- rum(aroma) - néhány csepp
- kakaópor - 2 ek.
Szárazanyag (kb. 40 dkg) - tippek:

- Készíthető apró szemű zabpehelyből (vagy fele zabkorpa, fele zabpehelyből). Szerintem ha csak zabpehelyből készül, akkor túl száraz lesz, de ez ízlés kérdése.
VAGY
- Készíthető darált mandulából/dióból is. Így nekem túl magas a CH tartalom és túl lágy lett a massza és túl domináns az ízvilág. A mandula/dió egy részét ki lehet váltani kókuszreszelékkel is.
VAGY
- Készíthető vegyesen: zabpehely, zabkorpa, dió/mandula és kókuszreszelék (10-10-10-10 dkg). Nekem így ízlett legjobban. Az arányok tetszőlegesen (és az otthon lévő készlet szerint) változtathatóak.

Ha zabkorpa is van benne, akkor majd hagyjuk kb. negyed órát állni, hogy megszívja magát.

Összegyúrás közben nyugodtan kóstolgassuk, nézzük az állagát és ki-ki ízlése szerint bármelyik összetevőből keverhet még hozzá. Ha túl keményre sikerült a massza kis tejjel (én kókusztejjel) fellazíthatjuk.
Ezután vagy gombócokat formálunk és kókuszreszelékbe hempergetjük - a közepébe tett magozott meggy elképesztően megbolondítja, vagy kinyújtjuk kb. 30 x 15 cm-esre. A kókuszkrém vaj/margarin/kókuszzsír (5 dkg), édesítőszer és kókuszreszelék összekeverve habverővel (nem könnyű összekeverni, de kb. 2 perc alatt tényleg krém lesz belőle). Vékonyan megkenjük a lapot, szorosan összetekerjük. Én fóliába szoktam csomagolni és egy fél órára a fagyasztóba teszem, utána már mehet a sima hűtőbe is. Kb. egy cm-es szeletekre vágjuk.

Tipp: ha a fagyasztóban hagyjuk, hetekig el is áll, vegyük ki, amikor édességre vágyunk és olvasszuk fel.

2015. április 8., szerda

Bundázott csirke

Diéta ide, egészséges életmód oda: a bundázott húsokat mindenki szereti. Íme egy egészségesebb verzió.

Hozzávalók:
- 30 dkg csirkemell kb. 10 x 3-4 cm-es csíkokra vágva
- 1 tojás
- 2 evőkanál liszt (teljes kiőrlésű vagy barna rizsliszt vagy zabpehelyliszt)
- friss zöldfűszer (vagy ha nincs kéznél, akkor szárított)
- só, kevés víz, kókuszzsír a sütéshez

A csirkét vágjuk csíkokra, majd sózzuk be. A tojást keverjük el a liszttel, kevés sóval és daraboljuk bele a zöldfűszert. Sűrű, palacsintaszerű tésztát kapunk, amit kevés vízzel hígíthatunk, ha túl sűrű. Kb. 2 púpos evőkanál kókuszzsírt forrósítsunk fel és a tésztába mártott csirkét pár perc alatt süssük barnára benne, közben fordítsuk meg. 
Frissen tálaljuk salátával vagy magában  paradicsomos salsával, esetleg reszelt sajttal és fokhagymás tejföllel. A csípős ételek kedvelőinek magába a palacsintatésztába javaslok chilit keverni. A bundás csirke másnaposan már nem olyan ropogós, így frissen fogyasztva ajánlom.

Ha ez a recept tetszett, készítsd el az alábbiakat is:

2015. április 3., péntek

Almáspite

Régóta tervezgettem, hogy el kellene kezdenem pitéket sütni. Először is a klasszikus almásat. Valami mégis visszatartott, valószínűleg az, hogy nagymamám tökéletes almás pitéjét láttam magam előtt. Most nekivágtam az egészségesebb verziónak. Az eredmény megnyugtatott, mert bár nyilván nem olyan, mint a mamáé, de kifejezetten hasonlít rá és nagyon finom. Ráadásul nem is tart sokáig, az előkészítés kb. 30 perc. A receptet itt találtam, és alig módosítottam rajta, viszont a sütési praktikákat is érdemes szerintem "blogra vetni".



Sütés előtt
Hozzávalók (22 cm-es tortaformához):

22 dkg diétás liszt (én az -50 % CH liszttel sütöttem)
1/2 csomag sütőpor
1 csipet só
12 dkg eritrit
7,5 dkg vaj (és még 0,5 dkg a forma kivajazásához)
0,5 dl laktózmentes tej 
1 tojás
kevés reszelt citromhéj





Sütés után

A töltelékhez:

75 dkg alma (ez lehetett volna több is)
1/2 citrom leve
2 tk. zabkorpa
3 dkg őrölt dió vagy mandula
½ evőkanál sztívia vagy 1 evőkanál eritrit (kóstoljuk meg, mert ha édes az alma, akkor lehet, hogy kevesebb is elég, ha pedig savanyú, akkor több)
fahéj



Először lereszeljük az almát, hozzáadjuk az édesítőt és a fahéjat (levet fog ereszteni és kicsit meg is barnul). Közben összekeverjük a tésztához a hozzávalókat, először a szárazakat, aztán a nedveseket és türelmesen, néhány perc alatt tésztát gyúrunk belőle, kézzel. Ha a vajat legalább egy órával előbb kivettük, akkor könnyebb dolgunk lesz. A tészta 3-4 perc gyúrás után összeáll és elválik az edény falától, ekkor rátesszük egy lisztezett nyújtólapra a felét és akkorára nyújtjuk, mint a tortaforma. Utána kivajazzuk, lisztezzük a tortaformát, majd a tésztát átemeljük az aljába. és így teszünk a másik felével is. 

Ezalatt az alma levet eresztett, ezt jó alaposan kicsavarjuk, majd az almához hozzákeverjük az őrölt diót vagy mandulát. Mielőtt az almát a tésztára helyeznénk, hintsük meg kb. egy teáskanál zabkorpával (vagy panírmorzsával, darával), utána jöhet az alma, amire rányomjuk a fél citrom levét. Majd újabb adag zabkorpa és végül a másik tészta. Mielőtt 170 fokos sütőbe tennénk alsó-felső sütésre, szurkáljuk meg egy villával.
Kb. 35-40 perc alatt aranybarnára sül. Amikor egy picit meghűlt, vegyük le a tortaforma peremét, és szeletelhetjük a pitét. Ha a kést benedvesítjük, akkor szebben szeletelhető.

Meggyel, barackkal, szilvával hasonlóképpen elkészíthető.

Ha ízlett a pite, készítsd el ezeket is:
Csokitorta, ami rabul ejt
A túrótorták királynője
Madártej másképp
Túrós pogácsa

2015. április 2., csütörtök

Medvehagymás tészta (Gyors tészták 5.)



Imádom a medvehagymát. Egyrészt azért, mert tetszik a neve, ami onnan származik, hogy a barna medvék is szívesen rágcsálják, másrészt mert a többi hagymához képest az íze nem annyira erős, de azért kellően karakteres, hogy egyszerű ételeket is feldobjunk vele.

Hozzávalók a szószhoz:
1 csokor medvehagyma
1 ek. kókuszzsír
1 doboz növényi tejszín
só, bors



Először a szószt készítettem el, ami nagyon egyszerű: fogunk egy csokor medvehagymát, alaposan megmossunk és felaprítjuk. Nekem egy csokor 2 adag szószhoz lett elég. Egy serpenyőben kevés kókuszzsíron megdinszteljük a hagymát, majd ha már kellően fonnyadt, ráöntjük a tejszínt és folyamatos keverés mellett fűszerezzük. Ha kicsit szaftosabb szószt szeretnénk készíteni, érdemes hígítani egy kevés laktózmentes tejjel, mert anélkül azért elég masszív lesz, főleg, ha kihűlt.

A tészta nem saját találmány, viszont most elsőre nagyon jól bevált, gyorsan elkészül és nincs benne szénhidrát, továbbá sokoldalúan felhasználható, mivel sós és édes tésztaételek is készíthetőek belőle. De lássuk a receptet.

A "metélt"
Hozzávalók:
25 g darált útifűmaghéj (én daráltam, de nem láttam különbséget a darált és a darálatlan között...)
1 tojás
120 g laktózmentes tej
kevés só





Melegítsük elő a sütőt 160 fokra, majd készítsünk elő egy sütőpapírral bélelt, alacsony falú tepsit. A tojást és a tejet összeturmixoljuk a sóval majd öntsük rá az útifűmaghéjra. Nagyon gyorsan keverjük össze és öntsük ki a tepsibe. Nem árt, ha van kéznél egy spatula, mert a kiöntés után kb. azonnal "megköt" a massza, úgyhogy azonnal ki kell simítani, hogy a tészta vékony legyen. Nekem ez most elsőre nem sikerült, egyszerűen csak szebb lett volna az étel.

Betesszük a tepsit a sütőbe és kb. 10-15 percig sütjük a tésztát. Egy spatulával megemelhetjük és ha már aranyszínű kezd lenni az alja, akkor elkészült. Húzzuk le a papírt a tésztáról, tekerjük fel, mint egy hengert és vágjuk fel vékony szeletekre, így nagyjából metélt szélességű tésztát kapunk. Az állaga persze másmilyen lesz, mint mondjuk egy teljes kiőrlésű tésztának, kicsit a piskótára emlékeztet engem, de ezzel a szósszal isteni volt. Próbáljátok ki!

Ha tetszett a recept, készítsd el ezeket a tésztákat is:
Paradicsomos rákos-polipos tészta
Tejszínes-lazacos tészta
Tejszínes-gombás-baconös tészta
Céklás tészta

2015. április 1., szerda

Hamis tiramisu

Mitől hamis?
- Nincs benne nyers tojás.
- Nincs benne (feltétlenül) babapiskóta.
- Nincs a krémben cukor.
Amikor elkészül, mégis nagyon hasonlít az olasz éttermekben kapható édességre. Az egészséges életmód kompromisszumokkal jár, de ez nálam egy kellemes kompromisszumra sikerült :)

A tiramisu három fő összetevője a babapiskóta és a tojásos-mascarponés krém. No és persze a kávé.


Diétától függően babapiskótából választhatunk teljes kiőrlésűt (a Mannernek van ilyen, de sajnos van benne cukor), cukormenteset (én még csak a neten találtam ilyet) és helyettesíthetjük a babapiskótát saját sütésű piskótával is. Ajánlom figyelmetekbe a villámpiskóta receptünket, amely kiválóan használható a tiramisuhoz is, miután kihűlt vékony csíkokra vágható.

Hozzávalók a tojás- és cukormentes krémhez:
- fél liter folyadék (fele víz - fele tej vagy tej, laktózmentes tej stb.)
- 3 tojás sárgája (a fehérje mehet a reggeli rántottába)
- 1 és 1/2 evőkanál kukoricakeményítő
- vaníliaaroma vagy egy fél rúd vanília kikapart magja
- 4 evőkanál eritrit
- 250 g mascarpone
A krémet a madártejhez hasonlóan készítjük, felforraljuk a folyadék 2/3-át, a többi összetevőt, a mascarpone kivételével, simára keverjük, majd lassú tűzön felforraljuk, így puding állagú krémet kapunk. Hűtés közben kevergessük, hogy ne bőrösödjön meg, majd keverjük össze a mascarponéval.



Ezt követi az összeállítás:

Először is a tökéletes tálaláshoz válasszunk egy szép üvegtálat (a Hellokonyha jóvoltából én például ezt).
Főzzünk le egy adag kávét, ne instantot használjunk. Utána mártsuk bele a piskótát a kávéba egy villa segítségével, gyorsan emeljük ki, nehogy szétázzon, különösen, ha a villámpiskótát használjuk.

Rétegezzünk egy réteg piskótát az üvegtálba, majd töltsük rá a krém felét, majd ismét egy réteg piskóta, majd a krém második fele. Végül az egészet megszórjuk cukrozatlan kakaóporral.


Ebből a mennyiségből kb. hat adag lesz. A szénhidrátmennyiség aszerint alakul, hogy miből készítjük: ha tejből és Manner babapiskótából (kb. 12 dkg kell belőle, ez kicsit több, mint fél csomag), akkor kb. 120 g szénhidrát lesz az egészben, ami kb. 6 adag. A villámpiskótával még ennél is jobb eredményeket kaphatunk.



Tálalva a szénhidrát-csökkentett tiramisu

Ha tetszett a végeredmény, készítsd el ezeket is: