2015. január 31., szombat

Csirkemell-tekercsek párolt gyümölcsökkel

Néha jól esik kicsit édesebb ízvilágú húst ebédelni. A párolt/sült gyümölcsöket pedig akkor készítettem először hozzá, amikor a diétám során már nagyon meguntam a párolt zöldséget, salátát.

Hozzávalók:
- 1/2-1 kg csirkemell (2-4 főre)
- bacon vagy valamilyen szárított sonka
- aszalt gyümölcs (szilva, barack, meggy, mazsola), dió, füstölt sajt
- idény gyümölcsök (itt: alma, körte, szőlő)
A csirke elkészítése:
A csirkemellet csak úgy kell szétvágni, hogy a hosszabbik oldalát nem vágjuk el, tulajdonképpen kinyitjuk, hogy egy nagy szeletet kapjunk belőle. Utána a húst kicsit kiklopfoljuk.
Ezután a szélétől kb 2-3 cm-re egy csíkba beletöltjük az aszalt szilvát, diót, füstölt sajtot, majd az egészet feltekerjük. Fogvájóval rögzítjük a széleit. Utána körbetekerjük a füstölt sonkával.
Kiolajozott tepsibe rakjuk, először letakarva kb 50 percet pároljuk (170 fok), azután pedig a sonkát kicsit megpirítjuk rajta (kb 10-15 perc).

A párolt gyümölcs elkészítése:
Az almát egészben hagyjuk, a magházát kivágjuk és a helyét megtöltjük darált dióval, vagy mazsolával (egy egyébként önállóan kiváló téli gyümölcs-desszert). A többi gyümölcsöt héjastúl összedaraboljuk. A sütőtálba behelyezünk egy fahéjrudat. Egy fél pohár vízben elkeverünk egy kis őrölt szegfűszeget, reszelt citrom és/vagy narancshéjat és a gyümölcsök alá töltjük. Lefedve kb. 20-25 perc alatt megpároljuk a sütőben.
Variációk: A csirkemell tekercset bármivel megtölthetjük, amit otthon találunk és passzol a csirkéhez: gombával, tojásrántottával, savanyú uborkával, baconnal és sajttal, aszalt paradicsommal, olajbogyóval, Kiváló vendégváró, vékonyabbra szeletelve hidegtálon is jól mutat.
A gyümölcs is lehet még szilva, barack, variálhatunk többféle almával is.

2015. január 29., csütörtök

Egyszerű, de nagyszerű tészta: Tejszín, gomba, bacon (Gyors tészták 2.)

Sokan azzal mentegetik magukat azzal, hogy azért nem főznek otthon, mert nincsen rá idejük. Nos ez a recept nekik is szól. Mindenestül 20 perc alatt elkészíthető, egészséges, tartalmas és nagyon finom.
A másik érv az egészséges ételek ellen az szokott lenni, hogy nem főznek otthon többfélét a családnak és az egészséges ételeket meg a család nem eszi (szívesen). Na, ez például egy olyan recept, ami mellett nem is kell mást főzni, mert a család minden tagja kedvelni fogja. És még húsféle is van benne :)

Tejszínes (kéksajtos) tészta baconnel és gombával

Hozzávalók kb. 3 adaghoz:
- 1 üveg konzerv gomba vagy 20 dkg nyers csiperke gomba (lehet fehér vagy barna is)
- 8 dkg bacon (vagy szárított sonka)
- 1 doboz tejszín (növényi, 200 ml)
- 10 dkg valamilyen kéksajt (pl.gorgonzola, márványsajt, roquefort) vagy parmezán vagy más kemény sajt reszelve
- póréhagyma (ez opcionális)
- olívaolaj/kókuszzsír, só, fehérbors, 1 dl víz
- teljes kiőrlésű vagy szénhidrátcsökkentett tészta (a magyar tésztagyártók szinte mindegyikének van már ilyen!) - egy főre 8 dkg száraz tészta

Egy serpenyőben kb. fél evőkanál olívaolajat felmelegítünk (szárított sonkánál kicsit többet, mert abból nem sül ki semmilyen zsiradék) és benne megpirítjuk a bacont. Közben hozzáadjuk a karikákra vágott póréhagymát (ha éppen van otthon vagy szeretjük, kb. egy 6-7 cm-es darabot). Utána hozzáadjuk a gombát. Ha konzervvel dolgozunk, akkor ezt csak felmelegítjük (hiszen hőkezelt), ha nyers gombával, akkor a felszeletelt gombával az egészet megdinszteljük (kevés vizet tehetünk alá).  Ezalatt összetörjük a kéksajtot villával. A gombás-baconös alaphoz hozzáöntjük a tejszínt és vizet, teszünk bele sót és fehérborsot (ízlés szerint vagyis közben kóstoljuk meg), és mindebbe belekeverjük a kéksajtot. Néhány perc alatt összeforraljuk, vigyázzunk, hogy le ne égjen.
(Gomba helyett vagy mellett egyébként cukkinivel is nagyon finom.)
Tipp: A tésztaszószt csak fogyasztáskor keverjük a tésztához, mert különben teljesen beszívja. Ha másnap fogyasztjuk, akkor csak felmelegítés előtt érdemes összekeverni, így gusztusosabban is néz ki és szerintem finomabb, krémesebb is. Ha nem tettünk bele kéksajtot, akkor jöhet a reszelt kemény sajt a tetejére. Én kéksajttal ajánlom, nagyon különleges ízt ad neki!

2015. január 27., kedd

Gyümölcsös túrókrém


Ez talán igazából nem is egy recept, hanem inkább egy ötlet, hiszen biztosan nem én találtam fel a gyümölcsös túrókrémet :)

Alap hozzávalók:
- fejenként 125 g túró (fél csomag) - laktózmentes az érzékenyeknek
- fél doboz natúr joghurt (egy csomag túróhoz) - laktózmentes az érzékenyeknek (ha nincs otthon, akkor tejföl)
- eritrit/nyírfacukor/stívia ( egy adaghoz kb. egy - másfél teáskanálnyi), vagy méz

Ízestők (opcionális, hogy melyiket választod):
- citromhéj, narancshéj reszelve
- vaníliakivonat vagy bourbon vanília (tipp: vaníliás és/vagy fahéjas stívia)
- őrölt fahéj, őrölt szegfűszeg, maradék mézeskalács fűszerkeverék
Belevalók:
- bármilyen gyümölcs (alma, körte, kivi, ananász, mangó)
- aszalt gyümölcsök (cukrozatlan verzió: sárgabarck, meggy, fekete cseresznye, szilva)
- magvak (mandula, dió)

Hogy készítsd?
Először keverd ki az alap hozzávalókat egy villával, utána válassz legalább egyet az ízesítők közül, majd legalább egyet a belevalók közül, keverd össze.

Nagyon jó akár reggelinek (ilyenkor érdemes hozzá teljes kiőrlésű zabpelyhet vagy zabkorpát keverni), de remek tízórai, uzsonna, vagy vacsora is lehet. Desszertnek sem utolsó.
Az én kedvencem az aszalt meggyes, fahéjas, almás verzió (ez van a fotón is)!

Zabkeksz - szerintem

A nassolás sajnos mindkettőnk rossz szokása, az uram és én is imádjuk az édességeket, és apránként, de jelentős mennyiséget bírunk elfogyasztani a finomságokból. Ezért jött kapóra, amikor megtaláltam azt a zabkeksz receptet, ami gyors is és finom is.

Én az alábbiakból készítettem (a bögrém 2,5 dl-es):

1 bögre Dia-Wellness -50 % lisztkeverék
2 bögre aprószemű zabpehely
1,5 bögre narancslé
1 tojás
1 csipet só
2 narancs héja reszelve
2 ek. narancskivonat
100 g 73 %-os Ritter Sport étcsoki

A keksz elkészítése roppant egyszerű: az összetevőket összekeverjük, utoljára az apró darabokra vágott étcsokit tesszük bele. Egy közepesen sűrű masszát fogunk kapni, amit sütőpapírral bélelt tepsibe kanalazunk, és normál sütőmódban 200 fokon addig sütünk, amíg kicsit el nem kezd pirulni a teteje. Nekem ebből az adagból 14 db nagy keksz jött ki. Figyelem, ez nem ropogós, inkább lágy, puhább keksz.

A tésztát egyébként készíthetjük laktózmentes vagy növényi tejjel, aszalt gyümölcsökkel, reszelt almával, kakaóporral, a lisztkeverék helyett használhatunk gluténmentes sütőlisztet, teljes kiőrlésű zablisztet vagy búzalisztet, tehát a variációk száma közelít a végtelenhez.

Ha nagyon csokis kekszet szeretnénk, akkor az elkészült, kihűlt kekszeket olvasztott étcsokiba, vagy kókuszvajból és cukrozatlan kakaóból készült krémbe is márthatjuk.

Ez a keksz remek reggelinek kávé mellé, főétkezéseke között nassolásra, illetve sportolás előtt, ha energiára van szükségünk, mivel többségében lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaz.

2015. január 25., vasárnap

A csokitorta, ami rabul ejt

Anyukám már a születésnapom előtt hetekkel felvetette, hogy milyen tortát vásároljon a születésnapomra. Mivel több környékbeli cukormentes cukrászdával befürödtünk már korábban, úgy döntöttem, hogy megsütöm én azt a tortát, így az ő válláról is levettem a terhet. És mivel a család előtt nem bőghettem le, ezért megsütöttem a prototípust először magunknak, pont a jeles napon.

Elképesztő volt. Csupa csoki az egész. Nem bírsz belőle két szeletet enni, annyira tömény.

A receptet egyik kedvenc lelőhelyemen találtam és sokat nem is módosítottam rajta, úgyhogy inkább a tapasztalataimat osztom meg Veletek.

A torta két részből áll, a piskótából és a krémből. Az előbbi elkészítésében nekem nagy segítségemre volt az a tipp, hogy laponként süssem meg a tésztát. Ez első olvasásra talán macerásabbnak tűnik, mint egyszerre elkészíteni a piskótát és lapokra vágni, ám én nekem ebben nincs túl nagy gyakorlatom, így négy lapot készítettem ezekből az összetevőkből:

12 dkg dió
5 tojás
40 g nyírfacukor (vagy más édesítőszer)
2 ek. cukrozatlan kakaópor

A diót ledaráljuk, a tojásokat ketté választjuk és a sárgáját habosra verjük a nyírfacukorral, a fehérjét pedig kemény habbá egy csipet sóval. A habot a sárgájára kell kanalazni, majd óvatosan hozzáadni a diót és a kakaóport, végül az egészet összeforgatni, hogy a hab ne törjön össze. Mindeközben a sütőt elő kell melegíteni 170 fokra, és ha készen van a tészta, akkor a sütőpapíron körül kell rajzolni egy kistányért és abba belekenni a tésztát. Nekem két tepsim van és a kistányér kétszer fér rá egy lapra, így amikor a prototípust sütöttem, egyszerre tudott készülni a négy lap. A családi adagnál ez két ütemben történt, mivel a tészta is dupla adag volt. A lapokat egyébként tényleg elég 10-15 percig sütni, csodaszépek lesznek, és így megússzuk a darabolást!

Miközben hűltek a lapok, elkészítettem a krémet. Ehhez a következők szükségesek:

3 dl mandulatej vagy szójatej (én bolti laktózmentes tejet használtam)
200 g 81 %-os étcsoki (én 73 %-os étcsokit, Ritter Sportot, használtam, ezért a CH tartalma magasabb lett a tortának, mint az eredeti receptnél)
75 g cukornak megfelelő folyékony édesítő (ezt elhagytam, mivel a fenti étcsoki elég édes)
1 kk. vanília kivonat (én házit használtam, és kb. egy evőkanálnyi került a masszába)
20 g keményítő (először kukoricakeményítőt tettem bele, a másodiknál low carb tápióka keményítőt, és az utóbbival kicsit folyékonyabb lett a krém, nehezebben lehetett kenni)
1 kk. zselatin

A csokit fel kell olvasztani egy tálban, erre viszont nagyon oda kell figyelni, mert nagyon könnyen leég, majdhogynem pillanatok alatt. Kb. 1 dl tejben elkeverjük a zselatint, a keményítőt és a vaníliakivonatot, a másik 2 dl-t meglangyosítjuk, végül összekeverjük a kettőt és óvatosan, kis adagokban hozzákeverjük a megolvadt csokihoz.

Amikor először készítettem, akkor nagyon jó, a pudingnál kicsit sűrűbb állagú krémet kaptam, amit nagyon jól lehetett kenni. Másodjára, ahogy fentebb is írtam, lágyabb lett a krém, de kihűlés után ezzel is lehetett bánni.

A tortát érdemes egy nappal a tálalás előtt elkészíteni, mert így jobban összeérik és a krém is biztosan megszilárdul.

Egy szó mint száz, ez a süti, bár bonyolultnak tűnik az elkészítése, gyorsan megvan és biztos siker.

2015. január 23., péntek

Vöröslencse krémleves és/vagy főzelék

Ezt a receptet az újév első napján próbáltam ki először, de azóta már újból elkészítettem, mert nagyon ízlett. Semmilyen lisztféle vagy más sűrítőanyag nincs benne.
Miért vöröslencse?
Mert fehérjében gazdag, laktató.
Mert még nem ettem (és újévkor lencsét kell(ett) enni).
Mert nincs meg az a kellemetlen élettani hatása, mint a "sima" lencsének (ti. nem puffaszt).
Nem kell órákig áztatni, hosszú ideig főzni.



Hozzávalók:
- 1/4 kg vöröslencse
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 babérlevél
- só, fehérbors
- 2 dl tejszín (nálam ez növényi) vagy 1 kis pohár tejföl vagy natúr joghurt (laktózmentes)
- díszítésnek (vagy akár ízesítésnek is) friss petrezselyem


A vöröslencsét leöblítjük, ha van időnk beáztatjuk. Szerintem kb. fél óra áztatás már ideális, de 10 perc is elég, ha nincs idő rá, az sem gond.


Egy kis fej apróra vágott hagyma és 2 babérlevél és a fűszerek kíséretében feltesszük főni, kicsit több vízben, mint amennyi ellepi. A 1/4 kg vöröslencse nálam kb. 4 adag leves, 3 adag főzelék. Kb. 20 perc alatt megfő (sőt inkább szétfőttnek néz ki), ha közben szükséges, pótoljuk a vizet, úgy, hogy ellepje.


Amikor megfőtt, akkor kivesszük a babérleveleket (vagy nem, de a babérlevél nem mixelődik össze teljesen) és a tejszínnek/tejföllel együtt összeturmixoljuk (turmixgépben vagy botmixerrel). Ha kicsit több vizet hagyunk rajta, akkor sűrű krémleves állagot kapunk, ha kevesebbet, akkor (krém)főzeléket. Vegyük figyelembe, hogy mire kihűl, összesűrűsödik. A petrezelyem díszítésnek is jó, de turmixolhatunk is bele a levesbe.


Kísérőként bármilyen sült hússal, grillezett sajttal, virslivel ehetjük, vagy egyszerűen csak teljes kiőrlésű péksüteménnyel.

2015. január 21., szerda

Céklás tészta (Gyors tészták 1.)

Heti egyszer-kétszer megengedem magamnak a teljes kiőrlésű tésztát. Általában húsokkal, halakkal vagy sajtszósszal, de most valami másra vágytam. Ezt a céklás tészta receptet  a Diéták és álmok blogon (http://dietakesalmok.blog.hu/2015/01/19/isteni_magos-ceklas_teszta) találtam, de szokás szerint picit módosítottam rajta.


Az eredeti receptben a céklát (ami kb. 40 dkg, de bevallom én nem mértem le, csak szemre vásároltam) héjastúl főzik, majd még melegen megpucolják. Én helyette meghámoztam, feldaraboltam és olívaolaj, balzsamecet, só, bors kíséretében lefedve a sütőbe raktam. Azért változtattam, mert a sült cékla így nem csak a tésztába kerülhetett, hanem külön is meg tudtuk enni önálló köretként, illetve zöldsalátához keverve. Szóval cékla megsütve. Innen vissza az eredeti recepthez: hagyma pirítása, bele apróra vágott fokhagyma, majd a cékla (az ízesítés már sütés előtt megvolt, még egy kis borsot kevertem hozzá). Ebbe kevertem még durvára tört diót, majd a tésztát hozzáforgattam. Nekem a céklához, dióhoz még füstölt sajt kívánkozott, így azt is reszeltem rá (kecskesajtot). A szerzőnek igaza van, másnapra érnek össze az ízek (nekem frissen kevésbé ízlett). És a hideg tejföl is nagyon jó hozzá.

Próbáld ki ezeket is:
Tejszínes, gombás, baconös tészta
Vöröslencse krémleves
Sütőtök krémleves
Zöldborsó krémleves

2015. január 20., kedd

A bárány

Még soha nem sütöttem/főztem bárányt. Viszont nagyon jól nézett ki mindenféle recepteskönyvekben, gondoltam megpróbálom. Elolvastam egy csomó receptet, aztán úgy csináltam, ahogy én gondoltam (általában így szoktam főzni).
A bordát egyben (7 borda állt ki belőle) bepácoltam, mivel csak másfél órám volt, így ennyi időre. A pácba került rozmaring, bors, só, mindez olívaolajban. Bezacskóztam, összeráztam, betettem a hűtőbe (jobb lett volna neki egy éjszaka). Annyit még megtehettem volna, hogy a csontok mellett bevágom és akkor oda is beszivárgott volna a pác. (A hentesnél kértem tanácsot, hogy hogyan szeleteljem: végül úgy hoztam el, hogy a "talpcsontjáról" levágta, de nem vágta l a csntok mellett, így egyben sütöttem meg.)
Kb. egy órát sütöttem 120 fokon, aztán kb. fél órát 170 fokon (letakarva). Ezt követően megpirítottam lefedés nélkül, kb. 10 perc alatt, grillen, légkeveréssel. Kivülről megpirult, de belül rózsaszín volt, nem száradt ki, közben meglocsoltam.
Így festett, salátával, félig felszeletelve, és francia rakott édesburgonyával:


Az édesburgonyát nyersen felszeleteltem (kb 70 dkg), pirítottam egy kis fej vöröhagymát, beletettem két babérlevelet, utána tettem hozzá (laktózmentes) tejet (kb 3-4 dl), és barna rizsliszttel (kb 2 ek.) besamelt főztem belőle (magyarul: besűrítettem), reszeltem hozzá szerecsendiót, sóztam, borsoztam, kicsi kéksajtot is beleolvasztottam. Kivajazott tepsibe tettem egy réteg burgonyát, majd egy réteg besamelt, tetejére sajtot sütöttem, kb 50 perc alatt megsült (35 perc lefedve, 15 perc pirítás). 4 adag lett belőle.
Mivel a húsban nincs szénhidrát (CH), így salátával kb bármennyit és bármikor lehet enni belőle, a rakott édeburgonyában azért van bőven, így én abból csak kisebb adagot fogyasztottam. 
Az édesburgonyás fotón már másnapos a bárány, mikró helyett serpenyőben melegítettem meg a saját szaftjában (így már nem maradt rózsszín, de majdnem olyan jó volt, mint frissen).

2015. január 16., péntek

Csirke és kuszkusz

Ezt a receptet Jamie Oliver - Jamie konyhája könyvének egyik receptje ihlette. Az otthon lévő hozzávalók és a sütési/főzési szokásaim kicsit átalakították.
Vegyél egy egész csirkét (a lába, belsőségek, nyaka nem kell). Az ideális méret 1,2-1,5 kg. Keverj össze egy kis tálban: olivaolajat, sót, borsot, római köményt, koriandert, majorannát és egy fél teáskanál fahéjat. Ezzel jól kend be kívül és belül a csirkét. (Itt már el is hagytuk Jamie verzióját).
Tedd be a sütőbe, kb két órát sül. Én úgy sütötem, hogy kb 70-80 perc sütőzacskóban 180-190 fokon, utána kivettem belőle, a lé egy részével bekentem, és még kb 30 perc alatt megpirítottam 170-180 fokon. Sülve könnyű darabolni, kb magától szétesik, ha belevágsz :)

A köret: kb. 30 dkg kuszkuszt tegyél egy tálba, facsard hozzá egy citrom levél, egy narancs levét, és reszeld előtte hozzá mindkettőnek a héját. Annyi meleg vízzel öntösd fel, amennyi a kuszkusz. Tegyél hozzá 2-3 ek. olivaolajat. Keverj hozzá kb egy kis kompotostálnyi (kb. 2 marék) vegyes magvat (tökmag, napraforgómag, darabolt dió, szeletelt mandula, tört fenyőmag, kesudió) - nem kell mindegyik féle mag, amelyik van otthon. Keverj hozzá ugyanennyi aszalt gyümölcsöt: barack, fekete cseresznye, szilva, meggy, mazsola stb. Ebből is annyifélélt amennyid van otthon. Ez kb 10 perc alatt megdagad, néhányszor meg kell keverni. Én a végén betettem kb 10 percre a sütőbe, hogy átmelegedjen :) Mikor kivetted friss petrezselyemmel és mentával kell összekeverni.
Jamie javaslatára krémsajttal kell tálalni, nekem bejött, a másik tesztelőmnek nem :) Mármint a krémsajt :) A csirke és a kuszkusz mindkettőnknek.

Próbáld ki ezeket is:
A bárány
Csirkemell tekercsek párolt gyümölcsökkel
Lazac: a hal, aminek nem tudsz ellenállni
Aszalt szilvás sertéspörkölt

2015. január 15., csütörtök

A zabkása

Azt gondolom, mindenkinek, aki kicsit egészségesebben étkezik, mint az átlag, van zabkása receptje. Szóval ez a poszt nem lesz nagy újdonság, de azért hátha hasznos.
A zabkása lassú felszívódású szénhidrát, ami nagyon hasznos reggelire. Ettől még a mennyiséggel vigyáznia kell annak, aki szénhidrátot vagy kalóriát számol, mert az bizony sok van benne.
Én így készítem:
Egy adag nálam egy kis kompótostálnyi. Ebben kb. 30 g szénhidrát van számításaim szerint.


Hozzávalók:
- 3 ek. zabpehely (én aprószeműt és teljes kiőrlésűt használok, a zabpehely mellett jó a zabkorpa is, vagy a kettő vegyesen)
- kb 1-1,5 dl folyadék (attól függ milyen sűrűnek szereted; nálam a folyadék fele víz, fele valamilyen tej - normál, laktózmentes, mandula, kókusz, rizs stb.)
- ízesítők tetszés szerint (késhegynyi fahéj; szegfűszeg; édesítőszer - nálam ez egy kk. eritrit vagy nyírfacukor - de ha növényi tejjel készül, akkor ez sem kell; pár csepp vaníliakivonat; cukrozatlan kakaópor)
- a többi alkatrész opcionális pl. kókuszreszelék, reszelt alma, aszalt gyümölcs, magvak (én egy ek kókuszreszelékkel és egy fél almával készítettem a képen láthatót és még 3-4 szem aszalt - cukormentes - gyümölcsöt tettem hozzá).
Az elkészítés egyszerű, felmelegítem a folyadékot, akár még hidegen, akár melegen is hozzá rakhatóak az alkotórészek (sőt, mikróban is készíthető), az ízesítőt és a többi opcionális alkotórészt én csak a végén keverem hozzá (amikor már lekapcsoltam), és kb 3 perc alatt, néha megkeverve megfőzöm.

Próbáld ki ezeket is:
Zabkeksz - szerintem
A csokitorta, ami rabul ejt
Narancs a javából
Villámpiskóta baracklekvárral

2015. január 14., szerda

Almás-mákos desszert

Ezt a sütit az egyik mindenmentes oldalon (forrás: FB ShapeTilt) találtam, kicsit alakítottam rajta és valóban isteni lett, ahogy a recept ígérte. Valamiért engem a mákosgubára emlékeztet :)

Egy nagyobb (kerek üveg) sütőtálnyi adaghoz:
4 tojás
kb. 100 ml cocomas kókusztejszín (én ehelyett 50 g kókusztejporhoz adtam 75 ml vizet)
40 g kókuszliszt (vagy mandulaliszt)
kb. 400 g alma megpucolva, vékonyra felszeletelve (megpucolva legyen 400 g)
120 g darált mák
60 g dió kicsit összetörve
édesítő, vanília ízlés szerint (én 2 kk. vanília esszenciát használtam, kb 50 g eritritet és 25 g xilitet)

A tál aljába pakoljuk a szeletelt almát és összeforgatjuk a mákkal valamint a dióval. Ezután a tojásokat felverjük a kókusztejszínnel és a kókuszliszttel, valamint az édesítő és a vanília is ide kerül. Addig keverjük, amíg kellően habos nem lesz (palacsinta-tésztaszerű).

Ezután ezt a tojásos öntetet ráöntjük a mákos-diós almákra. Jól össze kell keverni, magától nem keveredik (és az aljára ragad a tepsinek a mák...), majd előmelegített sütőben, kb. 180 fokon addig sütjük, amíg el nem kezd barnulni a teteje. Nekem ez kb 45 perc volt.
Cukormentes meggy vagy szilva lekvárral is lehet tálalni, vagy vaníliasodóval. De azok nélkül is nagyon finom! Gyorsan kész. Ajánlom egy forró tea mellé olyan estékre, amikor csak úgy megkívánsz valami édeset :)

Az első

Több blogot is vezettem már életemben és mindegyikhez írtam egy amolyan első posztot, ami arról szólt, hogy miért csinálom, miről szólnak majd a bejegyzések. Nos, ezt a blogot most Viki barátnőmmel kezdjük el (folytatjuk) írni. Mivel mindketten különböző okoknál fogva átálltunk vagy igyekszünk átállni a "mindenmentes" (glutén, laktóz, szénhidrát) táplálkozásra, sok recepttel, alapanyaggal találkozunk, amelyek korábban ismeretlenek voltak számunkra, amelyeket csak most kezdünk felfedezni.

Célunk az, hogy olyan recepteket, praktikákat, ötleteket, lelőhelyeket osszunk meg itt a blogon, amelyeket mi már kipróbáltunk és első kézből van tapasztalatunk. Egyfajta tudástár létrehozását szeretnénk megvalósítani, ezzel is egyszerűsítve azok életét, akik valamilyen ételintoleranciával küzdenek, valamilyen betegségből kifolyólag nem ehetnek különböző ételeket, illetve egyszerűen csak úgy gondolják, egészségesebben táplálkoznak, ha nem fogyasztanak klasszikus péksüteményeket, tejtermékeket és elképesztően édes étkeket.

Mert úgy gondoljuk, van élet a búzaliszten és a fehér cukron túl.