2015. február 27., péntek

Kitchenbox - házhoz jön a hozzávaló

Elfogyott a fokhagyma! És snidling sincs itthon!

Veled is biztosan előfordult már, hogy eltervezted, mit főzöl a családnak este, ebédidőben végiggondoltad, hogy megvan-e minden hozzávaló, majd amikor örömmel konstatáltad, hogy csak el kell készítened a vacsit, nyugodtan indultál haza. Aztán, amikor már bent volt a hús a tepsiben, kiderült, hogy az egyik összetevő tönkrement, a másik nem is volt otthon. És akkor most mi legyen? 

A Kitchenbox szolgáltatása pont az ehhez hasonló helyzeteket igyekszik megoldani, vagyis, miután kiválasztottad az ételt, amit meg szeretnél főzni, megkapsz hozzá minden alapanyagot a hústól kezdve a sütéshez használt zsiradékon át egészen a fűszerekig. Annyira izgatott minket a dolog, hogy úgy gondoltuk, próbára tesszük a Kitchenboxot - és nem csalódtunk!




A rendeléshez regisztrálnod kell, ez kb. egy perc alatt megvan. Szükséges hozzá egy bank- vagy hitelkártya, így tudsz regisztrálni, majd pedig így is fizettünk. A rendszer ugyan az első rendelés után beállítja magát úgy, mintha minden héten rendelni szeretnél, de erre számtalan helyen figyelmeztet és nagyon könnyen ki tudod kapcsolni, így nem kerülsz kellemetlen szituációba. Minden mozzanatról emailes értesítést küld, így nem lehet semmit összekeverni vagy elfelejteni. Egyelőre két szállítási napon érthető el a szolgáltatás. Ezt úgy próbálják áthidalni a kitalálók, hogy az ételhez a hozzávalók - előre jelezve - akár hosszabb ideig is elállnak, így a hűtődben el tudod tárolni és kihúzod vele a következő rendelési napig.

Nem volt könnyű választani a sok finomság közül, végül Vikivel tőkehalat készítettünk görög joghurtos salátával (a diétás menüből), illetve a férfi családtagok kedvéért csirkét is sütöttünk orosz (hús)salátával (a húsételekből). 

A csomag a megadott idősávban érkezett, a futár olyan kedves volt, amihez mostanában nem vagyunk hozzászokva, bár így lenne normális :).

A dobozban valóban minden benne volt, ami az ételekhez kellett, gusztusosan becsomagolva, felcímkézve. A recept A/4-es formátumú, igényes kivitelű, színes formában érkezett, a fotókon tökéletesen lehetett követni a főzés folyamatát, így kezdő háziasszonyok vagy főzésben még járatlan férfiúk is bátran rendelhetnek, gyakorlatilag nem lehet elrontani az ételeket.



Szintén fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a honlapon minden ételnél részletesen leírják, hogy mennyi egy adag tápanyagtartalma, milyen típusú diétába illeszthető be, pontosan mit tartalmaz a doboz, és milyen eszközök kellenek az elkészítéshez. A recept alapján pedig az elkészítéshez sem jelenthet gondot egy kezdő háziasszonynak vagy úrnak sem :) Nálunk bejátszottak a meglévő főzési szokások, bár előre megfogadtuk, hogy próbálunk minden úgy csinálni, mintha egyalátalán nem tudnánk főzni. De valóban mindent felhasználtunk és úgy, ahogy az meg volt írva.

Nekünk a legjobban a fűszerezés tetszett, nagyon ízgalmas ízvilágú ételeket kaptunk, és ihletet is nyertünk.

Szóval csak ajánlani tudjuk mindenkinek, mert
- kezdőknek mindenben segít (pl. bárki ki tud csontozni elsőre egy csirkecombot? nem!);
- jó ötlet barátos/barátnős estékre, mert jó móka együtt főzni és senkinek sem kell előre készülni;
- gyakorlottabb szakácsoknak  új fortályokat, trükköket, ízvilágot tárhat fel.

Olvasd el ezeket is:
Csökkentett szénhidráttartalmú kenyér teszt
A nagy kakaós csiga teszt

2015. február 25., szerda

Villámpiskóta baracklekvárral

Mi az urammal édesszájúak vagyunk, ami, ha az ember éppen diétázna, erős hendikep. Így viszont, hogy rátaláltam erre a receptre, 20 perc alatt lett édesség és boldogság :-).

A hozzávalók:

4 db tojás
5 ek. zabliszt
4 ek. víz
1 kk sütőpor
2 ek. édesítő



A tojásokat ketté választjuk, a fehérjéből pici sóval kemény habot verünk, majd a sárgáját habosítjuk fel a két evőkanál édesítővel. Ezután hozzáadjuk a vizet, a lisztet és a sütőport, csomómentesre keverjük. Ha kész, óvatosan hozzáforgatjuk a fehérjét, így egy homogén, könnyű tésztát kapunk. Egy nagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral és kenjük bele a tésztát, majd 170 fokra előmelegített sütőben légkeverésen 8-10 perc alatt készre sütjük. Még melegen, akár a sütőpapír, akár egy tiszta konyharuha segítségével feltekerjük és hagyjuk kihűlni. Végül megkenjük ízlés szerint cukormentes lekvárral és szeleteljük.

2015. február 24., kedd

Zöldborsó krémleves

Újabb egyszerű és gyors vacsora recept következik, a krémleves készítéssel kapcsolatos trükkjeimet már itt és itt is elolvashattátok. Ezúttal a sztori csak annyi, hogy gyorsan - legalább részben - meleg ebédre volt szükségem, de hét vége felé már kevésbé volt tele a hűtő friss zöldségekkel. Adta magát tehát a dolog, hogy főleg  a fagyasztóból készüljön a leves.

Zöldborsó krémleves

Hozzávalók:
- kb 20 dkg fagyasztott zöldborsó (és szinte bármilyen maradék friss zöldség)
- kevés hagyma
- 2 dl laktózmentes joghurt/tejföl/növényi tejszín
- fűszerek: só, bors mindenképpen, mellé petrezselyem vagy menta, esetleg a végén tökmagolaj
Feltét javaslatok: sült garnéla, sült hagyma, sajtos pirítós, bármilyen maradék sült hús, tükörtojás.




A borsót egy kis maradék póréhagymával, illetve egy fél cukkinivel együtt megfőztem annyi vízben, amennyi éppen ellepte, fűszereztem. Ha van friss petrezselyem vagy menta kéznél, akkor azt elég a turmixolásnál hozzáadni (jó bele a szárított petrezselyem is, ha nincs friss). Mentával isteni ízkombinációt ad - nyáron lehűtve is kiváló. Ha megfőttek a zöldségek, megy minden a turmixba, majd ismét felforraljuk a levest.

Ha véletlen túl híg lesz, akkor sem kell megijedni, ilyenkor egy nagyon kevés, egy csapott kiskanálnyi (kukorica)keményítőt adjunk hozzá.

A hozzávalóknál említett különböző kombinációkkal változatos gyors leveseket kapunk, mindenféle maradék feltéttel párosítható.

2015. február 21., szombat

Rakott csicsóka

Amióta odafigyelünk arra, mit és mikor eszünk, viszonylag kevés burgonyát ettünk, de azt azért nem tagadom, hogy hiányzott már egy jó kis rakott krumpli. A csicsókáról eddig elég keveset tudtam, de most, hogy utánanéztem, számtalan izgalmas dolgot találtam. 

Nem tudtam például, hogy a csicsóka valójában a napraforgóval közeli rokonságban álló gyógynövény, amelynek rosttartalma ötször-hatszor magasabb a krumpliénál, így segíti a bélműködést, arról nem is szólva, hogy tele van értékes ásványi anyagokkal. Szénhidráttartalmára vonatkozóan több adatot is találtam, 100 g-ra vonatkozóan a 4 és a 17 g CH is felmerült különböző forrásokban, ezért cukorbetegek és inzulin rezisztenciában szenvedők mértékkel fogyasszák, de az biztos, hogy a krumplinak mindenképpen kitűnő alternatívája.

Mielőtt leírnám a receptet, szeretném előre bocsátani, hogy legközelebb, a krumplihoz hasonlóan, meg fogom főzni a csicsókát, mivel így, csak sütve, elég kicsit puffasztott. De akkor most  jöjjenek a hozzávalók 4-6 adaghoz:

kb. 700-750 g csicsóka
3 db közepes méretű alma
kb. 100-120 g bivalyszalámi - ehelyett használhatunk bármilyen kolbászt
2 doboz laktózmentes tejföl

A hozzávalókat megpucoltam és feldaraboltam, majd felváltva egymásra rétegeztem őket és a csicsókát mindig megsóztam, megborsoztam kicsit. A végén pedig az egészet meglocsoltam a tejföllel. Először alacsony lángon, kb. 160, majd fél óra után légkeverésen sütöttem 200 fokon addig, amíg a tejföl meg nem pirult a tetején. 


2015. február 19., csütörtök

A nagy csökkentett szénhidráttartalmú kenyér teszt (1. rész)

Azt gondolom, egy olyan teszthez érkeztem, amire minden fogyókúrázó, egészségesen táplálkozó, diétázó vágyik, a kenyér-teszt :).


A saját sztorim: amikor elkezdtük az egészséges életmódra átállást, eleinte a kenyér teljesen száműzve lett a konyhámból. De ahogy teltek múltak a hetek és eljött az ősz, amikor kevesebb a friss, zöldség-gyümölcs, amikor az ember testesebb ételeket kíván, na akkor nekem már  hiányzott. Emellett a lassú felszívódású szénhidrátok az ideális testsúly beállításához is fontosak. Például én is beleestem abba a csapdába, amibe gondolom sokan mások is, túl keveset ettem belőle, így a súlyváltozást (ezúttal a csökkenést) nem tudtam jól kontrollálni. Na, akkor kezdődött a vadászat az ideális péksütemények után. Kezdődött az Abonettel, Wasa-val, folytatódott a csomagolt, szeletelt kenyerekkel, míg végül eljutottam a friss, csomagolatlan kenyerekhez.


A teszt 1. része következik, amint újabb termékcsoportba akadok, folyt köv. :) Csupa 250 g-os, könnyen beszerezhető terméket választottam.


Az értékelésnél a következő szempontokat vettem figyelembe: tápérték adatok (szénhidrát); állag - mennyire puha, száraz, ropogós, tömény; íz; sokoldalú felhasználhatóság, meddig ehető, és az ár. Minden szempontot 1-5-ig értékeltem, ahol az 1 a legrosszabb, az 5 a legjobb pontszám.

1. Príma Pék - szénhidrátcsökkentett kenyér (Fitness Body kenyér)


A kenyér már előre jó pontot szerzett nálam, mert a pékségben még langyosan vettem át. Gondolom nem helyben készítik, de biztosan helyben sütik meg és még este fél 6-kor is kapható és frissen. Többféle van, én ezúttal a szögletes formájú, legalacsonyabb szénhidráttartalmút választottam. Ára 325 Ft/250 g. A kenyérnek remek az állaga, kívül ropogós, belül puha. A tésztája nem túl sűrű és - végre - nincs lenmag íze! Kb. 7 szeletre vágható, nagyon alacsony a szénhidráttartalma. Másnaposan is finom, sőt, harmadnap is fogyasztható (4. napra nem maradt belőle).  Pirítósnak nem rossz, bundáskenyérnek nem való. Kívül magos.


Tápérték (10,3 g/100g): 4
Állag: 5
Íz: 5
Sokoldalúság: 4
Meddig ehető: 4
Ár: 3
összesen: 30/25

2. Lipóti Pékség - Pur pur bagett

Itt egy kicsit csaltam, mert ez nem kenyér, hanem bagett. Azért csaltam, mert a kenyér fél kg-os volt, ami egyrészt zavart volna az összehasonlításban, másrészt egy fél kg-os kenyér az nálunk kb 5-6 nap alatt sem fogy el.... Úgy döntöttem, talán nem zavaró, ha így megy a teszt. A Lipótinak egyébként többféle diétás kenyere is van, így a teszt más Lipótis termékekkel legközelebb folytatódik. Délelőtt vettem, 10 óra előtt és már csak egy darab volt az üzletben, szóval ha este mentem volna, nem lett volna belőle. A szénhidráttartalma 4,3x-a az előzőnek, ez azért nem kevés. Kb 50 g per étkezéssel számolva ugyanakkor bőven belefér. Ropogós külső, puha, könnyű szerkezetű belső. Ha vendégeket hívsz, akkor ez ideális megoldás, szerintem ezt bárki megenné, még az is, aki fehérkenyér-fogyasztó. Másnapra a végei megkeményednek, de azért még finom, harmadnapra bagett mivoltából fakadóan, kiszárad. Pirítósnak és bundáskenyérnek is jó. 250 Ft/250 g. Mag nincs rajta/benne. És ennek sincs lenmag íze!

Tápérték (43 g/100g): 2
Állag: 5
Íz: 5
Sokoldalúság: 5
Meddig ehető: 2
Ár: 5
összesen: 30/24

3. Trend+ Fitt &Well kenyér (pl. Lidl)

Ezzel a kenyérrel indult a pályafutásom. Sokmagvas, sötét színű kenyér, kenyér formában megsütve. A külseje sajnos nem teljesen ropogós, a belseje puha, közepesen tömör, benne is rengeteg maggal. Bizonyos üzletekben egész nap kapható, de a frekventáltabb helyeken 10 órára ez is elfogy... Nem feltétlen csomagban találod meg, de ez is eltérő üzletenként. Az íze édeskés, és azért a lenmag ízvilág kiérezhető, de azért nem túl erős. Nagyon jó a szénhidráttartalomban. Pirítósnak, bundás kenyérnek nem használnám. Hosszú ideig eláll és az állaga nem változik, talán frissen finomabb, de ennek változik legkevésbé az állaga. 100 g-ban 6,1 g szénhidrát van, ami szinte már semmi. 300 Ft/250 g


Tápérték (6,1 g/100g): 5
Állag: 3
Íz: 3
Sokoldalúság: 2
Meddig ehető: 5
Ár: 5
összesen: 23

Nálam győzött tehát a Príma Pék, utána a Lipóti Pur pur teméke, majd a trend+ a Lidl-ből. De amint látszik, nagyon kicsi a pontkülönbség. Gyakorlatilag mindegyiket ajánlanám nektek, mindet másra, szóval:
- ha olyan kenyérre vágysz, amit minden nap megennél és háromnaponta betérsz az üzletbe, akkor az 1-est ajánlom, összességében ez a legjobb;
- ha a vendégeket akarod meglepni, vagy valami a hagyományoshoz leginkább hasonlítóra vágysz és nem nagyon szigorú a diétád, akkor a 2-est;
- ha a legfontosabb a CH tartalom és szereted a magvakat, akkor a 3. a nyerő!

2015. február 18., szerda

Túrós pogácsa - egyszerű, klasszikus

Aki sütni szokott, annak kétlem, hogy újdonság lenne a legegyszerűbb túrós pogácsa receptje: ugyanannyi vaj/margarin, liszt és túró. Nos, most ennek teszteltem a szénhidrátcsökkentett verzióját.

Hozzávalók:
1/4 kg laktózmentes túró
1/4 kg (laktózmentes) margarin (ez lehet vaj is)
1/4 kg szénhidrátcsökkentett liszt (mivel az édes süteményekhez való volt otthon és nem a sós, így ebből készült, más márkák ezt a kettőt nem különböztetik meg)
só (1 és 1/2 tk.)
késhegynyi sütőpor vagy szódabikarbóna
reszelt sajt, szezámmag, tojás

A recept rendkívül egyszerű, gyúrj össze mindent (az utolsó hozzávalók kivételével), pihentesd kicsit a hűtőben, ha van időd. Utána kb. 1 cm vastagra nyújtsd ki lisztezett deszkán, majd szaggass pogácsákat, vagy vágd kockára/csíkokra. Utána jöhet rá a tojás felverve, majd szezámmag vagy sajt(vagy lenmag, napraforgó, vagy semmi csak a tojás). 180 fokon légkeverésen kb. 30 percet sül. Akkor jó, amikor az alja már barnul, de még nem kezd el sötét barna lenni.

Hárman ettünk belőle: szerintem sótlan lett, a másik vélemény szerint sós, a harmadik szerint pont jó. Ha bírod a nyers tésztát kóstolni, érdemes, mert a liszt és laktózmentes túró miatt más lesz az ízvilága, mint az átlagos pogácsának. Állagában egészen hasonló, mintha sima fehér lisztből készítenéd. Más lisztkombinációkkal is süthető (pl. fele teljes kiőrlésű liszttel, akkor kicsit szárazabb).
Kb. 30 db lett belőle.

2015. február 16., hétfő

Narancs a javából - ételízesítők házilag 1. rész



Számtalanszor olvashatjuk, főként desszertek receptjénél, hogy reszeljük bele egy citrom vagy narancs héját, facsarjuk bele a levét stb. A nyakamat tenném rá, hogy nem én vagyok az egyetlen háziasszony, akinek már épp lisztes volt a keze, amikor eszébe jutott, hopp, narancs vagy narancslé nincs a háznál. Ilyenkor remekül kisegíthet minket a narancs esszencia, amit megvásárolhatunk divatos fűszerboltokban, vagy elkészíthetjük mi magunk is, ami így hosszabb időbe telik, viszont kíméli a pénztárcánkat. A módszer egyébként rendkívül egyszerű, és ezzel az eljárással más növényekből is készíthetünk kivonatot, vagyis kinyerhetjük belőle a különböző alkotóelemeit.


2 dl narancs esszencia elkészítéséhez a következőkre lesz szükségünk:
3-4 db narancs
2 dl jó minőségű vodka
1 db jól záródó üveg

Mivel a narancsból csak a héjára lesz szükségünk, ezért azt előtt jó alaposan meg kell mosni. Aki biztosra akar menni vegyszermentesség tekintetében, bio narancsot használjon. Tehát, ha megtisztítottuk a narancsot, zöldséghámozóval óvatosan fejtsük le a héjának a narancssárga részét, ügyelve arra, hogy fehér, szivacsos rész a gyümölcsön maradjon. A leválasztott héjat tegyük félre 2-3 napra, hogy kiszáradhasson. Ha a fűtőtestre tesszük, akkor egyúttal a lakás illatosítását is megoldottuk. 



Amikor megszáradt a narancsok héja, készítsük elő az üveget, amit előzőleg elmostunk, kifertőtlenítettünk. Érdemes viszonylag széles szájú tárolót választanunk, így egyszerűbb beletenni a narancshéjat az üvegbe. Ha ezzel elkészültünk, öntsük rá a vodkát a héjra úgy, hogy az teljesen ellepje a héjat, majd zárjuk le az üveget. Az elegyet tegyük hűvös, sötét helyre, és minden nap rázogassuk meg egy kicsit, ezzel is segítve az illóolaj kioldódását. Legalább két hétre van szükség, hogy finom esszenciát kapjunk, de minél tovább tartjuk benne a narancs héját, annál erőteljesebb lesz a gyümölcs aromája. 

Nem kell aggódnunk, ha hőkezeljük (főzzük, sütjük) az ételt, amibe beletettük, az alkohol elpárolog, így gyermekek is fogyaszthatják. 

2015. február 15., vasárnap

Madártej - másképp

Ismét folytattam a hagyományos édességek "mentesítése" projektemet, ezúttal az otthon nagyon kedvelt madártejre esett a választásom.

Hamar rájöttem, hogy tulajdonképpen kis változtatásokkal elkészíthető
- laktózmentes
- gluténmentes
- szénhidrátcsökkentett (CH)
verziókban is. A tippek következnek :)

Hozzávalók 6-8 adaghoz (kinek mekkora az adag, nálam egy kompótostálnyi):
- 8 dl folyadék - ez a hagyományos recept szerint tej. Laktózérzékenyeknek laktózmentes tej, vegáknak vagy érzékenyeknek bármilyen növényi tej: szója, mandula, mogyoró, rizs. CH csökkentett verzióban pedig kókusztej. Kókusztejet vehetünk készen is, de magunk is higíthatjuk kókusztejszínből (közismerten ez a Cocomas nevű termék), vagy összekeverhetjük a gyógynövény/bio boltokban is kapható kókusztejporból is. A szénhidrátmennyiséget ezzel lehet befolyásolni leginkább. Mivel a kókusztejnek nincs CH tartalma, így én ebből készítettem. Annyit "csaltam" vele, hogy a kókusztejszínt nem a dobozon leírtak szerint higítottam (egy dobozból úgy 6 dl lenne), hanem kicsit jobban, így 8 dl folyadékot kaptam (a tejszín bolti ára kb 400 Ft, vagyis a növényi tejek közül így a leggazdaságosabb).
- 4 tojás
- vanília aroma (vagy vaníliás stevia)
- 2 cspott ek. vagyis 15 g kukoricakeményítő (ez kb 15 g CH) - így GM is
- édesítő: én vegyesen használtam, a tojásfehérjébe 1 ek nyírfacukrot kevertem, a vaníliasodóba pedig eritritet (3 ek) és 40 csepp steviát. Igazából ezt tényleg ízlés szerint kell csinálni és közben megkóstolni. Összességében kb. 5 ek-nyi édesítőt javasolok. 
Az elkészítés a hagyományos módon történik: szétválasztjuk a tojásokat. A fehérjéből kemény habot verünk 1 ek-nyi édestővel és egy csipet sóval. A habokat én külön főzővízben főztem ki, egy ek-nyi adagonyként, mindkét oldalát 2-2 percig. A tejet 1 dl kivételével feltesszük melegedni. A többi hozzávalót összekeverjük csomómentesre, majd a meleg tejhez adjuk. Sűrűre felfőzzük, de vigyázzunk, ne forraljuk, mert akkor a tojássárgája kicsapóhat. Kb. 8 perc türelmes keverés után besűrűsödik.
Ezután már csak ahhoz kell türelem, hogy kihűljön. Elkészítési idő 25 perc. A kókusztej és a vanília találkozása miatt pikáns ízű lesz a vaníliasodó, ennyiben nem fog hasonlítani a hagyományos ízhez (első kóstolásra furcsa), viszont így 1 adagban gyakorlatilag nincs szénhidrát. Ugyanez a mellékíz lesz akkor is, ha mandula/szója/mogyoró vagy risztejet használtok. Ez az ára :)


2015. február 13., péntek

Aszalt szilvás sertéspörkölt

Ennek a receptnek az alapját az apukámtól tanultam el, aki előszeretettel készíti ezt az ételt bográcsban. Hagyományosnak nevezhető, de az aszalt szilvától pikáns ízt kapunk, és többféle egészséges köret javaslatom is van hozzá.

Hozzávalók 4 adaghoz:

- 60-70 dkg sertéscomb egyben
- 2 nagy fej vöröshagyma
- fűszerezéshez: só, bors, babérlevél, pirospaprika
- 1-1 paradicsom, paprika
- 10-15 dkg aszalt szilva
- kókuszzsír

A hagymát összevágjuk és a kókuszzsíron megdinszteljük. Amikor kész, akkor félrehúzzuk és hozzákeverünk 1-2 tk. pirospaprikát. Mindeközben apró kockákra daraboltuk a húst, amit a paprikás, hagymás keverékhez adunk, majd vissza a tűzhelyre, jól megkeverjük. A pörköltünket kb. annyi vízzel engedjük fel, ami a húst éppen ellepi, fűszerezzük, a paprikát és a paradicsomot is tegyük bele darabokban ízesítőnek. Én még javaslom a vörösboros fűszersót ízesítésként, ha valakinek van otthon, ez is pikánsabbá teszi. Kb. 70 perc alatt készre fő. Amikor a hús már majdnem teljesen puha, addigra a levének már sűrű szafttá kellett válnia. Ha mégsem, akkor fedő nélkül főzzük még pár percig nagy lángon. Az utolsó 5-10 percre pedig dobjuk bele az aszalt szilvákat félbevágva, hogy az ízük a hússal összeérjen.

A köretet változatosan megoldhatjuk, fogyasztható barna vagy vadrizzsel, kukoricás bulgurral (a lazacos receptben megtalálható), vagy teljes kiőrlésű, illetve szénhidrátcsökkentett tésztával, esetleg párolt zöldséggel. Én mindegyikkel próbáltam, mind nagyon jó és változatosan feldobhatjuk vele ezt az ételt, ha gyakorta elkészítjük.

2015. február 11., szerda

"Durván jó" saláta

A zöldség, vagy a zöldségek keveréke, leánykori nevén saláta, nyúlkaja - nálunk legalábbis csak nagy erőfeszítések árán sikerül ezt az alaptézist megdönteni. Igazán rafináltnak kell lennem ahhoz, hogy a paradicsomon és a kaliforniai paprikán kívül más zöldség is labdába rúghasson, ám a héten sikerült valami olyasmit alkotnom, aminek a tetszési indexe a húsimádó pizzáét is túlszárnyalta, ezért ezt most megosztom Veletek. Egyébként innen az elnevezés is, ugyanis amikor az uram megkóstolta, az első mondat, ami elhagyta a száját ez volt: durván jó! Hát kell ennél több egy szakácsnőnek?


Hozzávalók kb. 3 adaghoz:

400 g pulyka-, vagy csirkemell
1 db Camambert sajt
0,5 csomag angol zeller
100 g fehér szőlő
50 g dió



A falatnyi kockákra vágott húst sózzuk, borsozzuk ízlés szerint és kókuszvajon megsütjük. Amíg készül a husi, összedaraboljuk a többi hozzávalót: az angol zellert, a sajtot, a szőlőt. Aki szereti a zellert, az változtathat az arányokon, úgy markánsabb ízű salátát kapunk. Ha megsült a hús, összekeverhetjük az összes hozzávalót. A diót a legvégén tettem bele durvára vágva. Én kevertem hozzá laktózmentes joghurtból és kevés olíva olajból öntetet, de ez el is hagyható. És el is készült vacsora, ami ugyan nem kifejezetten szénhidrát-, és kalóriaszegény, ugyanakkor különleges ízhatást ad a zeller, a sajt és a szőlő keveréke.

Az angol zeller egyébként különösen egészséges zöldség, alacsony a kalóriatartalma, tele van antioxidánsokkal, elősegíti a méregtelenítést, erősíti az idegrendszert és magas rosttartalma révén segíti az emésztést, főként ha nyersen fogyasztjuk. :-)


2015. február 10., kedd

Sütőtök krémleves

Ősszel-télen piacon vagy közértben bőven lehet találni sütőtököt. Én most az "orange" típusúból (narancssárga, körte alakú) készítettem krémlevest (is). Bár a sütőtöknek elvileg magas a cukortartalma, így van benne azért szénhidrát is, napközben bátran fogyasztható bármilyen formában (1/3-al kevesebb szénhidrát van benne így is, mint pl a burgonyában). Rengeteg benne a béta-karotin és a C-vitamin, amire nagy szükség van a téli időszakban.

Először is vegyünk egy 1 kg alatti sütőtököt, én egy 70 dkg-osból készítettem (minél kisebb, annál kevésbé magos és szerintem annál ízletesebb). Vágjuk ketté hosszában, majd magozzuk ki. Ezután pedig felszeleteljük, én kb. így (bárhogyan jó, de minél kisebbek a darabok, annál hamarabb megsül).



A tepsit, amiben megsütöm, kibéleltem alufóliával (vagy sütőpapír is jó). Ezzel csak a saját dolgomat akartam megkönnyíteni mosogatás téren :) Ugyanis az odasült sütőtököt nagyon nehéz lesikálni...

Ha az összes sütőtökből leves készítünk, az kb. 1 liternyi (tehát 3-4 adagnyi) lesz. Ha nagyobb a tök, vagy kevesebb levessel is beérjük, akkor a tök egy részét szórjuk meg friss zöld fűszerrel és valamilyen maggal (én a rozmaringot, zsályát vagy kakukkfüvet ajánlom, és a szezámot), így finom köretet kapunk húsokhoz, vagy egyszerűen magában is isteni uzsonnára.

Amikor megsült a tök (kb. 180 fokon, 45 perc, legyen puha és ne égjen meg, de nem gond, ha kicsit megkapja a húsát), akkor kicsit várni kell míg meghűl. Ezután lehúzzuk a bőrét, és a sütőtököt beletesszük a turmixgépbe, vagy egy lábasba, ha botmixert használunk. A turmixba kerül még: kb. 2 dl tejszín/tejföl/natúr joghurt, még különlegesebb mascarpone-val, só, szerecsendió (ne hagyjuk ki!), kis fehérbors és kb 5 dl víz. Víz helyett használhatunk húslevest is - én szoktam lefagyasztani a megmaradt húslevesből - ebben az esetben nem kell a levesbe sem a só, sem a bors. Az egészet összeturmixoljuk, majd pedig egyszer felforraljuk.

Tálaláshoz használhatunk tökmagolajat, pirított magvakat vagy pirított bacont.

2015. február 9., hétfő

A nagy kakaós csiga teszt

A csiga próbája az evés, ezért a kedvetekért kipróbáltam néhány egészségesebbnek tűnő kakaós csigát. Szeretném előre bocsátani, hogy az alábbi négy pékterméken kívül nyilván több típus is elérhető, én igyekeztem azokat beszerezni, ami országszerte kapható, nem kell sok boltot végigjárni miatta, így esett a választás a Lipóti Pékség szénhidrát csökkentett, Norbi sötét és világos, valamint a Félegyházi Pékség teljes kiőrlésű kakaós csigájára. Az értékelésnél a következő szempontokat vettem figyelembe: tápérték adatok (kcal, szénhidrát); állag - mennyire puha, száraz, ropogós; íz; kakaó mennyisége és ár. Minden szempontot 1-5-ig értékeltem, ahol az 1 a legrosszabb, az 5 a legjobb pontszám.

Az első csiga, amit megvettem a Lipóti terméke volt. A két oldalról tekert péksüti nagyon tetszetős látványt nyújtott, nem csoda, ha reggel fél 9 körül én vittem el az utolsót. A tápérték adatok egy táblára voltak kiírva a könyöklőnél, így mindenki meg tudta nézni a számára fontos információt: az átlagos tápérték 100 g kakaós csigában: 242 kcal, 26,7 g szénhidrát. Otthon lemértem a sajátomat, az 124 g volt, lehet szorozgatni. De akkor jöjjenek végre az empirikus élmények: a csiga tésztájának állaga nem tér el az átlagostól, kívül kicsit ropogós, belül puha, omlós, megfelelően édes, ugyanakkor nincs mellékíze az édesítő miatt, és enyhén vaníliás ízű, amit külön nagyon tetszett. Cserébe viszont a kakaót mintha kispórolták volna a péksütiből, mondjuk úgy, hogy nyomokban kakaót is tartalmazott. Ettől függetlenül, nekem ízlett. Az ára 260 Ft volt.

Íme a pontszámok:
tápérték: 3; állag: 4; íz: 5; kakaó mennyisége: 4; ár: 4. Összesen: 20 pont.

A két Norbi Update csiga néhány tulajdonságában hasonlít egymásra. Klasszikus formájukban semmi izgalmas nincsen, vessünk azonban egy pillantást a tápérték adatokra: a sötét, Schwarz kakaós csiga névre keresztelt, lenmaglisztből készült termék átlagos tápértéke 100 g-ban: 276 kcal, 8,73 g szénhidrát. Wow! Az én Schwarzom mindössze 91 g volt, úgyhogy még ennél is kevesebb kalóriát vittem be, amikor megettem. A világos változat ennél gyengébben teljesít a 100 g-ban fellelhető 368 kcal-val és 16 g szénhidráttal. Ennek a súlya viszont csak 78 g volt, ez kicsit szépít az egyszerre elfogyasztott mennyiségen. Amit viszont érdemes kiemelni, hogy mindkét csigában eszméletlenül sok a kakaó, szinte kifolyik belőle, ami kicsit ellensúlyozza mindkét csiga tésztájának enyhén nyúlós, rágós voltát. Ízében alapvetően a kakaó dominál, csak enyhén lehet érezni az édesítőt. A Schwarz csiga ára 300 Ft/ 100 g, a világos változaté 299 Ft/100 g.

Pontszámok:
Schwarz - tápérték: 5; állag: 4; íz: 4; kakaó mennyisége: 5; ár: 3. Összesen: 21 pont.
Világos - tápérték: 4; állag: 5; íz: 5; kakaó mennyisége: 5; ár: 3. Összesen: 22 pont.

A Félegyházi Pékség teljes kiőrlésű lisztből készült kakaós csigája hasonlít állagában leginkább a fehér lisztes verzióhoz: puha, omlós, minden, mi szem-szájnak ingere. Leszámítva a kakaótartalmat, mert az közelít a nullához. Olyan, mintha csak csigát ennénk, kakaó nélkül. A tészta édesnek édes, de ez minden. A péksütemény tápérték adatai sem túl biztatóak: 100 g-ban 363 kcal és 54,26 g szénhidrát van, így e tekintetben a félegyháziak az utolsó helyen végeztek. Cserébe az ár egészen baráti, 195 Ft-os áron jutottam hozzá a 136 g súlyú csigához.

És akkor a pontok:
tápérték: 2; állag: 4; íz: 3; kakaó mennyisége: 3; ár: 5. Összesen: 17 pont.

Teszteljétek Ti is a csigákat, várjuk a véleményeteket!




2015. február 8., vasárnap

Túrógombóc - másképp

Számtalan túrógombóc receptet próbáltam ki, amióta nem használok fehér búzalisztet, búzadarát és tulajdonképpen mindegyik sikerült. De egyik sem volt olyan könnyű és puha, mint a hagyományos, amit anyukámtól tanultam. Mostanáig :) Sikerült ugyanis kikísérleteznem!

Hozzávalók:
- 1/2 kg túró (érzékenyeknek laktózmentes - vigyázz, nem mindegyik 250 g-os!)
- reszelt citromhéj
- 2 egész tojás
- 5 dkg zabkorpa
- 5 dkg teljes kiőrlésű liszt vagy barna rizsliszt
- a forgatáshoz: mák és kókusz, darált és szeletelt mandula, teljes kiőrlésű zsemlemorzsa

Az elkészítés roppant egyszerű: törjük össze villával a túrót egy nagy tálban, keverjük hozzá a citromhéjat, a két tojást, majd a korpát és a lisztet, vagyis mindent. Pihentessük kb. egy órát a hűtőben (ez fontos, hogy a zabkorpa megszívja magát). A pihentetés után formáljuk meg vizes kézzel a gombócokat.

Közben tegyünk fel forrni egy lábosba vizet, és forráskor dobáljuk bele a gombócokat. Én kétszerre szoktam kifőzni. A gombócok 2-3 perc múlva a víz tetejére jönnek, onnantól kb. 8 perc alatt készre főnek. Utána jön a forgatás.

Én háromfélét készítettem: mákos-kókusz, mandulaforgács, és a klasszikus zsemlemorzsa (teljes kiőrlésű). A mandulát szárazon kicsit megpirítottam (de nem kötelező), a zsemlemorzsát pár csepp olivaolajon megpirítottam (vigyázzunk, gyorsan megég). 18 kisebb gombóc lesz belőle. Tálalhatjuk a klasszikus tejföl-nyírfaporcukor párossal, vagy egy kis gyümölcsöntettel (turmixolt gyümölcs) vagy cukormentes lekvárral. Mi többnyire az utóbbival szoktuk.

2015. február 6., péntek

Lazac: a hal, aminek nem tudsz ellenállni

A konyhámra a táplálkozási forradalmamat megelőzően is jellemző volt a halak gyakori elkészítése. Nagyjából havi 3-4 alkalmommal sütök/párolok halat. Az a tapasztalatom, hogy lazacot még azok az ismerőseim is szoktak készíteni, akik egyébként nem sok halat esznek. Valószínűleg a gyors és könnyű elkészítésben, na meg a nagyon finom, mégis semlegesebb ízvilágnak köszönheti a népszerűségét. Íme az egyik kedvelt lazac receptem.

Lazac tejszínes kapros mártással, kukoricás bulgurral
Hozzávalók:
- fejenként egy-két szelet lazac (bőrös lazac, lehet a patkó formájú vagy szeletlhetünk a félbe vágott lazacból is csíkokat)
- 1 doboz tejszín (nálam a laktózmentes, növényi, 200 ml)
- egy kis darab vaj
- 20 dkg bulgur (kb. egy bögre)
- 1 kis doboz konzerv kukorica, vagy 20 dkg fagyasztott kukorica
- olivaolaj vagy kókuszzsír, só, fehérbors
- friss vagy szárított kapor
A halakat miután megmostuk, sózzuk és borsozzuk. Nagyjából 20 cm-es alufólia vagy sütőpapír darabokat tépünk (de elkészíthető sütőzacskóban is), a halakat rátesszük, teszünk mellé egy fél diónyi vajdarabot. Jól összecsomagoljuk és rátesszük egy tepsire vagy sütőtálra az összeset, külön-külön csomagolva. Kb. 180 fokon 20 perc alatt megpároljuk.
Közben egy serpenyőben kis olíva olajon vagy kókuszzsíron megpirítjuk a megmosott bulgurt (használhatunk barna vagy vadrizst is helyette), majd a bulgur mennyiségénél kétszeres adag vízzel felöntjük (só, bors kerül bele vagy húsalaplével is felönthetjük). Hagyjuk, hogy nagyjából 15 perc alatt megpárolódjon, elkészüljön. Közben időnként megkeverjük. Ha a kukorica konzerv, akkor elég az elkészültekor hozzákeverni, ha fagyasztott, akkor kb a 10. perc után a kukoricát is hozzákeverjük.
Nagyjából egy időben elkészült a hal és a bulgur. Végül pedig a mártás: egy serpenyőben felmelegítjük a tejszínt (nagyon kis vízzel hígíthatjuk), belekeverünk szintén némi sót és borsot, majd a szárított vagy friss kaprot, és kb. 2 perc alatt összeforraljuk. Kicsomagoljuk a megpárolt halat és a tejszínnel meglocsoljuk.
25 perc és kész!



2015. február 5., csütörtök

Adókedvezmény laktózérzékenyeknek - így igényelheted!

Február 1-től lehet benyújtani a 2014-es adóbevallásokat, így éppen időszerű, hogy beszéljünk egy keveset arról az adókedvezményről, amelyet laktózintoleranciában szenvedők is igénybe vehetnek.

Ha hivatalosan megállapítják, hogy valaki bizonyos étel-intoleranciában szenved, akkor adókedvezményre jogosult. Laktóz esetén például biztosan. Persze ez még sok más betegségre is igaz.

Mi a lényege?

Bizonyos betegségtípusok után adókedvezmény jár. Ilyen a laktózintolerancia is. Vagy a szakorvos vagy a háziorvos állíthatja ki az igazolást erről.

A kedvezmény mértéke havonta a minimálbér 5 százalékának megfelelő összeg. A NAV honlapján megtalálható az elmúlt évekre a havi visszaigényelhető összeg. Öt évre visszamenőleg is érvényesíthető, önellenőrzéssel (nyilván ez azoknak érdekes, akiknek régóta fennáll a betegség, de nem tudtak a kedvezményről).

Az igazolást a NAV-nak nem kell beküldeni, de meg kell őrizni. Egyébként maga a munkáltató is tudja érvényesíteni a kedvezményt a jövőre nézve, minden hónapban, ehhez ezt le kell jelenteni a munkahelyed felé.

Hol nézhetsz utána?

- Korm.rendelet az igazolásról: 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet, a súlyos fogyatékosság minősítéséről és igazolásáról

- A betegségeket az alábbi rendelet sorolja fel:  súlyos fogyatékosság eseteit, illetve a betegségeket a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló 335/2009. (XII. 29.) Kormányrendelet

Mit kell tenni?

Nézd meg a rendeletben, hogy olyan betegségben szenvedsz-e, amire jár az adókedvezmény. Ha igen, akkor menj el a háziorvosodhoz vagy a szakorvoshoz, hogy állítson ki erről egy igazolást.
Amennyiben már régebben kialakult az intolerancia, de még nem vetted igénybe az adókedvezményt, akkor az elmúlt évekre az adóbevallásodhoz önellenőrzést benyújtani. 2014-re még a bevallással együtt érvényesíthető a kedvezmény.

- a jövőre nézve ezt jelezni a munkáltatónak, illetve az adott évi bevallásban szerepeltetni és így visszaigényelni.

A kedvezmény mértéke 2014-ben havi 5.075 Ft, ez egy évre 60.900 Ft. Bár ez teljes mértékben biztosan nem kompenzálja azt, amennyivel többet költesz élelmiszerekre, de ettől még nem kis segítség annak, akinek ezzel az állapottal együtt kell élnie.

2015. február 3., kedd

Bagel - péksütemények 1. rész

Jómagam a fehér kenyér-sajtos kifli-túrós táska szentháromságában szocializálódtam, így amikor legelőször orvosi javaslatra puffasztott rizst kellett ennem, egy világ omlott össze bennem. Azóta különböző diéták kapcsán és a kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében többféle lepény,- kenyér,- kalács és egyéb péksütemény receptjét próbáltam ki, több-kevesebb sikerrel. (A teljes összeomlás tavaly húsvétkor történt, amikor anyósjelölt átadta a "a világ legegyszerűbb kuglófjának" receptjét, amit "még soha, senki nem rontotta el". Engem leszámítva. Sorozatban kétszer is.) Ez a mostani recept sem tökéletes (szerintem), mindenesetre nincs benne egy szakajtónyi tojás, amitől lisztes-magos rántottának éreznéd a végterméket, a szénhidrát tartalma alacsonyabb, mint fehér lisztes változatainak, nem túl bonyolult az elkészíteni, vagyis egy szó mint száz, egy próbát megér.

A nyers, megkelt tésztakarikák
De mielőtt leírnám a receptet, ejtsünk néhány szót a bagelről. A lyukas fánk hazája Lengyelország, ahol régen is kézzel formázták a búzalisztből készült kelt tésztát, sütés előtt néhány percig főzték, majd magokkal, mákkal vagy szezámmaggal, megszórva sütötték. A bagel formáját egyébként évszázadokkal ezelőtt alakították ilyenre, főként praktikus okokból: egyrészt a tészta így jobban átsült, másrészt a madzagra fűzött bageleket könnyebben lehetett szállítani és mutatósabb is volt a pékség kirakatában. 



Otthon így készítheted el a szénhidrát csökkentett verzióját (az eredeti receptet itt találod):


A kisült bagel
Hozzávalók:

200 g -50% CH Dia Wellness lisztkeverék
1/3 teáskanál só
1 ek. kókuszvaj
4 g friss élesztő
kb. 1 dl langyos víz
1 mokkáskanál cukor



Kisült bagel belülről

A vízbe keverd bele a sót, az élesztőt, a kókuszvajat és a cukrot, majd ezt az elegyet öntsd a liszthez. Kézzel gyúrd össze, ezután tedd félre egy órára kelni. Ha letelt az idő, vágd fel darabokra a tésztát (én három egyenlő nagyságút igyekeztem összehozni), nyújts belőle rudakat, és ezekből formázd meg a bageleket, úgy, hogy a rudak végét összecsippented.




Hagyd a karikákat még fél órán át pihenni, majd főzd mindkét oldalukat fél-fél percig forrásban lévő vízben, amelybe előzőleg kevés édesítőt tettél. Amikor ezzel elkészültél, tedd ki a főtt tésztakarikákat sütőpapírral bélelt tepsibe, ízlés szerint szórd meg magokkal (lehet, hogy sajttal sem lenne rossz, bár azt nem próbáltam) és süsd alul-felül sütős funkción 170 fokon, amíg szép aranybarna nem lesz a teteje. 

Tapasztalataim szerint nem érdemes ennél sokkal többet készíteni, csak ha biztos vagy benne, hogy elfogy, mert az enyém elég hamar megszáradt. Illetve még most tesztelem, hogy mennyire bírja a tészta a fagyasztást, ugyanis egy karikát betettem a mélyhűtőbe, még főzés előtti állapotban. Ha kisült, frissítem a bejegyzést is.

Jó sütést!

2015. február 2., hétfő

Habkönnyű kefires palacsinta narancsos túrókrémmel

Lehet, hogy más háziasszonyok számára banális dolog hajszálvékony, könnyű, szakadásmentes, másnap is puha palacsintát sütni, ám ellentétben mondjuk a nagymamámmal, én eddig képtelen voltam rá. Használtam már fehér búzalisztet, tönkölylisztet, hajdinalisztet, banán és tojás keverékével is próbálkoztam, készítettem tejjel, tej nélkül, szódavízzel, ásványvízzel, valahogy sosem volt az igazi: a széle mindig kemény lett, másnapra már konkrétan rágós. Most viszont megtört a jég, megtaláltam a receptet, amivel elkészítettem álmaim, és az uram álmaiban is megjelenő palacsintát.



Az eredeti recept itt található, én csak kicsit módosítottam rajta. Tehát a hozzávalók a palacsintához (a pohár a kefires poharat jelenti):

2 tojás
1 pohár kefir
1 pohár forró víz
1 pohár teljes kiőrlésű búzaliszt
0,5 teáskanál só
késhegynyi szódabikarbóna
vanília kivonat ízlés szerint
kókuszvaj a sütéshez

A lényeg, hogy folyamatosan habverővel dolgozzunk: a két tojást habosra vertem a sóval, majd apránként hozzákevertem, még mindig a habverővel, a forró vizet, majd a kefirt. A legvégén keverem hozzá a lisztet, a szódabikarbónát és a vanília kivonatot. Ha kész, a szokásos módon kisütöm.

Hozzávalók a narancsos túrókrémhez:

1 narancs és a reszelt héja
250 g laktózmentes túró
0,5-1 pohár laktózmentes joghurt
1 ek. zabkorpa
2 ek. útifű maghéj
stevia kivonat vagy bármilyen más (folyékony) édesítő ízlés szerint
vanília kivonat ízlés szerint

Először lereszeltem a narancs héját, majd megpucoltam, és összeturmixoltam a turmixgépben. Ezután hozzáadtam a túrót, az édesítőt és a vaníliakivonatot, majd újra turmixoltam. Így a massza, a narancs méretétől függően, kissé híg lesz még, úgyhogy én kevertem bele zabkorpát és útifű maghéjat, de ezzel óvatosan kell bánni, mert ha túl sokat teszünk bele, akkor megkeményedik a krém. Ezért azt javaslom, hogy minden evőkanálnyi maghéj hozzáadása után várjunk néhány percet, hogy meg tudja magát szívni, és csak akkor sűrítsük tovább, ha még szükségét érezzük.

A palacsintát természetesen mással is meg lehet tölteni, de ez a túrókrém fehérjében és rostban gazdag, úgyhogy amellett, hogy isteni finom, még egészséges is!