A nyers, megkelt tésztakarikák |
De mielőtt leírnám a receptet, ejtsünk néhány szót a bagelről. A lyukas fánk hazája Lengyelország, ahol régen is kézzel formázták a búzalisztből készült kelt tésztát, sütés előtt néhány percig főzték, majd magokkal, mákkal vagy szezámmaggal, megszórva sütötték. A bagel formáját egyébként évszázadokkal ezelőtt alakították ilyenre, főként praktikus okokból: egyrészt a tészta így jobban átsült, másrészt a madzagra fűzött bageleket könnyebben lehetett szállítani és mutatósabb is volt a pékség kirakatában.
A kisült bagel |
Hozzávalók:
200 g -50% CH Dia Wellness lisztkeverék
1/3 teáskanál só
1 ek. kókuszvaj
4 g friss élesztő
kb. 1 dl langyos víz
1 mokkáskanál cukor
Kisült bagel belülről |
A vízbe keverd bele a sót, az élesztőt, a kókuszvajat és a cukrot, majd ezt az elegyet öntsd a liszthez. Kézzel gyúrd össze, ezután tedd félre egy órára kelni. Ha letelt az idő, vágd fel darabokra a tésztát (én három egyenlő nagyságút igyekeztem összehozni), nyújts belőle rudakat, és ezekből formázd meg a bageleket, úgy, hogy a rudak végét összecsippented.
Hagyd a karikákat még fél órán át pihenni, majd főzd mindkét oldalukat fél-fél percig forrásban lévő vízben, amelybe előzőleg kevés édesítőt tettél. Amikor ezzel elkészültél, tedd ki a főtt tésztakarikákat sütőpapírral bélelt tepsibe, ízlés szerint szórd meg magokkal (lehet, hogy sajttal sem lenne rossz, bár azt nem próbáltam) és süsd alul-felül sütős funkción 170 fokon, amíg szép aranybarna nem lesz a teteje.
Tapasztalataim szerint nem érdemes ennél sokkal többet készíteni, csak ha biztos vagy benne, hogy elfogy, mert az enyém elég hamar megszáradt. Illetve még most tesztelem, hogy mennyire bírja a tészta a fagyasztást, ugyanis egy karikát betettem a mélyhűtőbe, még főzés előtti állapotban. Ha kisült, frissítem a bejegyzést is.
Jó sütést!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése