2015. október 7., szerda

Zöldbab főzelék midenkinek

Hagyományos ízvilágú főzelék, kis újítással. Mióta odafigyelek a táplálkozásra, igyekszem a főzelékeket csak saját magukkal sűríteni, valamiért azonban az a tapasztalatom, hogy néhány főzelék kíván egy kis sűrítőanyagot is, mondjuk kukoricakeményítőt, nálam ilyen a zöldbab is. Más főzelékek, pl. a zöldborsó vagy lencse, sűríthető saját magával összeturmixolva, de a zöldbab és a tök esetében én bevetem a sűrítést.

Ami miatt még "reform" ez a főzelék, az a rizstejszín. Néhány hónappal ezelőtt láttam először, hogy az alternatív - azaz növényi - tej forgalmazók kijöttek a növényi tejszínekkel is, pl. az Alpro. Ezúttal ezt a tejszínt teszteltem és elégedett voltam az eredménnyel. Íme a recept

Hozzávalók:
0,5 kg friss vagy fagyasztott zöldbab
1 szál újhagyma, vagy fél fej vöröshagyma
2,5 dl rizstejszín vagy laktózmentes tejszín, joghurt vagy tejföl
2 tk. keményítő vagy 1 ek. liszt (rizsliszt, zabpehelyliszt, rozsliszt stb.)
2 gerezd fokhagyma
1 tk kókuszzsír vagy olaj
só, fehérbors, 2 babérlevél, kevés ételecet, díszítéshez szárított petrezselyem

A hagymát felaprítva megpirítjuk a kókuszzsíron. Amikor megpirult, hozzátesszük a zöldbabot és felöntjük épp annyi vízzel, amennyi ellepi. Sózzuk, borsozzuk, 2 babérlevelet hozzátesszük. Kb. 10-15 perc alatt puhára főzzük.

Amikor megfőtt (villával megszúrva azonnal érezni fogjuk), akkor a zöldbab 1/3-át és egy kevés levet turmixgépbe teszünk. Hozzáadjuk a rizstejszínt, a sűrítőanyagot - keményítőt vagy lisztet, és összeturmixoljuk.

Az összeturmixolt főzeléket hozzáadjuk a zöldbabhoz és a főzővízhez. A fokhagymát összenyomva hozzákeverjük. Az egészet kb. 3-4 perc alatt összeforraljuk. Mikor már lezártuk, hozzáadunk 1 tk ételecetet.

Tálalhatjuk sült csirkével vagy egy új izgalmas kombinációt javaslok hozzá: tálaljuk sült zöldséggel. Én sárgarépát, fehérrépát és zellert sütöttem a csirke mellett és kíváló kísérői ennek vagy más főzeléknek. Díszítésnek és ízesítésnek szárított petrezselymet használtam.

2015. szeptember 29., kedd

Paradicsomos padlizsánragu

Ezt az ételt Mindenmentes Nóri ihlette ezzel a receptjével. Elolvastam, átgondoltam, szétnéztem a hűtőben, aztán ez lett belőle:

Hozzávalók:

1 közepes méretű padlizsán 
1 közepes méretű cukkini 
1 sárgarépa
10 cm hosszú póráhagyma darab vagy 2 szál újhagyma
2-3 szál angol zeller (ha nincs vagy nem szereted, kimaradhat)

majoránna, bazsalikom, só, balzsamecet





Köretként:

főtt kuszkusz vagy
1 teljes kiőrlésű pita vagy
sült csirkemell szelet vagy csirkecomb

A hagymát karikára vágva kókuszzsíron megpirítjuk, után a hozzátesszük a sárgarépát és fedő alatt félig puhára pároljuk. Ekkor hozzárakjuk a darabolt zellert és a darabolt cukkinit, sóval ízesítjük. Amikor megpuhultak, hozzáöntjük a paradicsompürét, majorannát és bazsalikomot és megvárjuk míg ezzel is felforr. Mielőtt lezárnánk, hozzá csepegtetünk még a balzsamecetből kb. egy teáskanálnyit.

A padlizsánt felvágjuk és besózzuk még azelőtt, hogy a ragunak neki kezdenénk. Hagyjuk állni kb. 20 percet, aztán hideg vízzel lemossuk és jól lecsepegtetjük. Egy serpenyőben felhevítünk kb. 2 evőkanál kókuszzsírt és a padlizsánt két részletben megpirítjuk. A két pirítás között pótoljuk a kókuszzsírt, mert a padlizsán beszívja (de ne tegyünk alá többet, mert bármennyit fel tud szívni!). A padlizsán, amikor megpirult még roppanós, nem teljesen puha, szerintem ez ennek az ételnek a titka.

Összekeverjük a padlizsánt a paradicsomos raguval és kész.

Én háromféle körettel is kipróbáltam:
- Ha gyorsan akarjuk enni, akkor együnk hozzá fél vagy egy egész pirított pitát.
- Ha húspártiak vagyunk, vagy nagyon kell számolni a CH-át/kalóriát stb. akkor javaslom csirkemellel/csirkecombbal enni. Esetleg sütőben sült csirkemellel, vagy egyszerűen csak egy kis olajon megpirított csirkemell darabokkal.
- Harmadik variációként a főtt kuszkuszt javaslom. (A kuszkuszt annyi forró vízbe tesszük, amennyi ellepi és megvárjuk, hogy megdagadjon.)
Nóri barna rizzsel kínálta, nyilván azzal is finom.

2015. szeptember 23., szerda

Diétás rizsfelfújt avagy leánykori nevén rizskoch

Attól, hogy az ember diétásan étkezik, még nem kell lemondania minden olyan ételről, amihez gyerekkorában megszeretett. Helyette igyekezni kell az alapanyagokat egészségesebbre, kalóriaszegényebbre cserélni és természetesen mértékkel fogyasztani! Ebből a desszertből - ha 12 adagra osztjuk - egy szelet kb. 25 g szénhidrátot tartalmaz.




Hozzávalók:
30 dkg basmati vagy jázmin rizs (persze a rizs, ettől még rizs, és magas a szénhidráttartalma, de ezeknek kicsit jobb a glikémiás indexe, mint a sima rizsnek, barna rizzsel pedig nem akartam kísérletezni)
víz (amennyi a rizst szárazon ellepi)
3 dl tej és 2 dl víz
3 tojás
5 dkg vaj
10 dkg eritrit és folyékony sztívia kóstolás alapján (lehet xilittel is, csak akkor még hozzá kell adni ezt a szénhidrátot is az egészhez és kevesebb is elég belőle)
vaníliakivonat, csipet só, citromhéj
vaj és zabpehely-, rizs-, vagy bármilyen liszt a tepsi kilisztezéséhez

A rizsre annyi vizet öntünk, amennyi ellepi és el kezdjük megfőzni. Amikor elfőtte a vizet,  ekkor még kemény, akkor elkezdjük hozzáadagolni a tej-víz keveréket. Ez az adag kb. 0,5 l-t vesz fel. Azért tej-víz keverékét szoktam hozzáadni, hogy ennyivel is kevesebb legyen a szénhidráttartalom.

Alacsony lángon, puhára főzzük a rizst. Amikor megfőtt, ízesítjük az eritrittel, és kóstolás alapján még egy kis sztíviával - ez kb. egy teáskanálnyi volt a folyékony sztíviából. Hozzákeverjük a teáskanálnyi vaníliakivonatot és egy fél citrom héját, majd hagyjuk kihűlni. Aki türelmetlen, mint én, az hideg vízben meghűtheti a lábast. Nem kell teljesen kihűlnie, langyosan is jó.

A puha vajat összekeverjük a tojások sárgájával, majd hozzákeverjük a már kihűlt rizshez. A tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a rizses keverékbe. Kivajazott, kilisztezett edényben 170 fokon kb 40 perc alat készre sütjük. Cukormentes vagy xilites lekvárral, és/vagy porxilittel tálaljuk.

2015. szeptember 15., kedd

Fetás körözöttkrém

Néhanapján még velem is előfordul, hogy nincs kedvem főtt ételt készíteni vacsorára, ilyenkor jól jönnek a szendvicskrémek. Nálunk a sima - felvágottas, sajtos - szendvics nem minősül vacsorának :-).

Hozzávalók:

250 g túró
125 g feta sajt
kb. 10 cm póréhagyma darab vagy 2 újhagyma, felkarikázva
2 evőkanál tejföl vagy natúr joghurt
3 dkg vaj
piros paprika, só, őrölt kömény

A túrót a feta sajttal jól összetörjük, aztán a vajjal együtt jó alaposan összekeverjük. Ízesítjük, lazítjuk a joghurttal, majd a legvégén hozzáadjuk a felaprított hagymát. A hűtőben hagyjuk kb. egy órát, hogy összeérjenek az ízek.Teljes kiőrlésű magos kenyérrel és primőr zöldségekkel tálaljuk. 

2015. szeptember 2., szerda

Őszi gyümölcsleves

Anyukám nagy adag szederrel lepett meg kb. két héttel ezelőtt, és olyan friss volt a gyümölcs, hogy fájt a szívem lefagyasztani, inkább megettük. Ugyanakkor 3 kg szedret csak úgy eszegetni viszonylag hosszú ideig tart és bár nem volt semmi baja, úgy gondoltam, egy nagy adagból készítek levest. Most Neked is megmutatom, hogyan.


Hozzávalók:
kb. 800 g szeder (fagyasztott is lehet)
5-8 db szilva
2 kisebb alma
3 db őszibarack
200 g natúr joghurt (laktózmentes vagy szójajoghurt is mehet bele)
1 ek keményítő
kevés fahéj
eritrit ízlés szerint

Először lepaszíroztam a szedret. Ezt úgy szoktam csinálni, hogy turmixgépbe öntöm a gyümölcsöt, ledarálom, majd egy sűrű szűrőn keresztül, hosszas kavargatás mellett átszűröm a masszát, így kikerülnek belőle a magok. Ez lesz a leves alapja. Én pár szem szedret hagytam a végére díszitésnek. 

A barackot és az almát megpucolom és feldarabolom, a szilvát megszabadítom a magjától és kockákra vágom és meghintem kevés fahéjjal. Az egészet egy nagy lábasban odateszem főni kis lángon és egyszer felforralom. Ha nagyon sűrű lenne a szedermassza, adj hozzá kevés vizet, nehogy leégjen. 

Amíg főnek a gyümölcsök, simára keverem a joghurtot a keményítővel, majd hozzáadom a gyümölcsökhöz és így is rottyantok rajta egyet. Ha már késznek ítéljük, akkor kezdjük el hozzáadagloni az eritritet, mert ekkor már érezzük a gyümölcsök édességét, ezért az eritritből is kevesebb fog kelleni. 

Ez hatalmas adag lett, a feléből is nyugodtan készíthető, és tetszés szerinti gyümölcsökkel tovább bolondítható, nekem ezek voltak itthon. E leves állaga inkább szószos, így aki ennél hígabban szereti, annak javaslom, hogy kevesebb keményítőt tegyen a habarásba, illetve még az elején higítsa fel a levet vízzel. 

Tálalás előtt ültess a levesbe néhány szem szedret, esetleg szórd meg mandulával, mandulaforgáccsal. A siker nem marad el! Jó étvágyat! 

2015. augusztus 30., vasárnap

Gyors diétás ebéd - grillezzünk!

Grillezzünk!


Bár elvileg ez volt a nyár utolsó kánikulai hétvégéje, de grillezni még szeptember-októberben is lehet, sőt télen is, ha az ember kontaktgrillre vagy elektromos grillre szavaz. Mivel a diéta miatt sok husit és zöldséget kell enni, így én nyár elején beújítottam egy elektromos grillt (kontakt grill és grill-lap egymás mellett). Praktikus beruházás lett, azóta sokszor használom, ha nem akarok sok időt a konyhában tölteni, gyors előkészítés után a kb. 4 négyzeteméteres teraszon magától elkészül az ebéd. Télen akár a lakásban is használható, de ugyanezzel a páccal készült húst, zöldséget a sütőben vagy egy teflonos edényben is meg lehet sütni.

Gyors grillpác:
Az esetek többségében nem jut idő nálam az előző esti pácolásra, így a gyors technikákra szavaztam. Fogok két sütőzacskót, egyet a húsnak, egyet a zöldségnek, aztán jöjjenek a hozzávalók:



- olaj (nálam ez olivaolaj, de ez lehet kókuszzsír is)
- fűszerek: só, bors (szemesborsot szoktam használni)
- fokhagyma (a gerezdek 4-5 darabra aprítva)
- egy fej vöröshagyma karikákra vágva.


A húst felszeleteljük (csirke, disznó, marha, ki mit szeret, de hallal is ki lehet próbálni) majd a befűszerezzük, beledobáljuk a hagymakarikákat, kevés olajat töltünk a sütőzacskóba, beletesszük és összerázzuk. Utána jól összekötve már mehet is a hűtőbe (ha van ideje pár órát vagy egy éjszakát állni még finomabb lesz).

A zöldségeket elegendő a sütés előtt hasonló módszerrel pácolni, vagy egyszerűen csak egy szilikonos kenővel végigkenni őket, de a zöldségpácból a hagymát és a fokhagymát már kihagyom. Én most cukkinit és padlizsánt sütöttem, de mindenféle zöldséggel lehet tesztelni. Ha gombát is pírítasz, azt érdemes apró szeletekre vágva és a végén friss petrezselyemmel megszórva tálalni.

Köret nem is szükséges hozzá, a grill-padlizsánhoz én egy kis tartásmártást ajánlok.
Ha mégis megkívánnátok hozzá a köretet, akkor pedig kipróbálhatjátok a tabbouleh (ejtsd: tábulé) receptünket, én most bulgur helyett kuszkusszal készítettem, és friss paradicsommal dúsítottam a hagymát viszont kihagytam. Ha kuszkuszt használsz bulgur helyett, azt nem kell előre főzni, hanem a kuszkusszal egyező mennyiségű forrásban lévő vízzel kell pár percig párolódni hagyni.





2015. augusztus 27., csütörtök

Kakaós piskótatallér liszt nélkül


Kellett valami gyors, valami finom, valami keksz...így találtam rá erre a receptre, amiből legközelebb dupla adagot fogok készíteni!


Hozzávalók 16 db-hoz:

60 g eritrit 
2 db tojás

A sütőt előmelegítettem 180 fokra. Az összetevőket robotgéppel simára kevertem, majd muffinsütő formába elhelyeztem a kapszlikat és kb. egy evőkanálnyit tettem mindegyik aljára. Hozzávetőleg 15 perc alatt megsült, de érdemes tűpróbával ellenőrizni. Amikor kihűlt, óvatosan kell leszedni a tallérról a kapszlikat, mert könnyen törik a tészta, viszont szerencsére nem szárad ki túl gyorsan, napok múlva is puha is volt!

Amikor legközelebb készítem, a kókuszzsír helyett kipróbálom majd kakaóvajjal, hogy a csokis hatást erősítsem, illetve nekem kevesebb eritrit is elegendő lett volna.

A tallér szénhidrát-tartalma nagyon alacsony, úgyhogy minden napszakban bűntudat nélkül ehetsz belőle 1-2 darabot.

2015. augusztus 26., szerda

Az egészséget jelentő öt íz

Az ízesítők
"Ugorjunk le a sarokra, vegyünk egy adag kínait vacsorára!" Igen, korábban nekem is a ragacsos, gyakorlatilag egyenízű, nátrium-glutamátban gazdag ételek jutottak eszembe az ázsiai konyháról, ugyanakkor néha nagy örömmel faltam a szezámmagos csirkét rizstésztával. Aztán jött az inzulin rezisztencia és a 160 g-os szénhidrát diéta, no meg egyéb, alternatív gyógymódok keresése. Így kerültem kapcsolatba egy orvossal, aki kínai módszerekkel gyógyít, ám az akupunktúrán kívül a távol-keleti orvostudomány fontos pillére a táplálkozás, "kínai gyógyító konyhaként" is találkozhatunk az elnevezéssel, így dietetikai tanácsadáson is részt vettem, hogy a gyógyulásnak ne legyen semmi akadálya.

Itt készültek az isteni ételek.
Eddig minden rendben is lenne, ám összehangolni a nyugati típusú diétát a gyógyító konyha étrendjével szinte lehetetlennek tűnt, úgy éreztem, csapdába csalt az alternatív módszer és innentől kezdve sült vagy főtt zöldséget ehetek valamilyen főtt gabonával. Ezen a ponton találtam rá Kicsi Vú, vagyis Farkas Viktória Ötfűszer Főzőiskolájára. Nem volt kérdés, azonnal bejelentkeztem a Wok alapozó kurzusra, és már alig vártam, hogy megtanuljam, hogyan készíthetek emberi fogyasztásra alkalmas, változatos, finom (!) ételeket, amelyekkel kapcsolatban nem lesz az az érzésem, hogy feláldoztam az egészségemet az ízek oltárán. 

Színek és ízek kavalkádja
A Wekerlén lévő, tömegközlekedéssel is gyorsan megközelíthető főzőiskola barátságos, meghitt környezetben várja a keleti konyha iránt érdeklődő és gyakorlati tudásra vágyókat. Viki terített asztallal és több kancsó teával várt minket, majd a főzés előtt tartott egy rövid elméleti bevezetőt, amelyből kiderült, a kínai konyha minden ízhez egy elemet és egy szervet vagy szervpárt társít, így a különböző ízű és fűszerezésű ételekkel pozitív hatást gyakorolhatunk egy adott szervünkre, szervrendszerünkre. Az sem mindegy, hogy bizonyos ételeket milyen napszakban fogyasztunk, mert a szervezetünkben lejátszódó folyamatok nem azonos intenzitással mennek végbe reggel, délben, vagy este. A legjobb példa erre, hogy napindítóként érdemes édes ízű, meleg (!) ételt fogyasztani, mert ez megfelelő hőt biztosít az emésztés beindításához. 

Fetás tojásrántotta
Ezután jött a gyakorlat: megismerkedtünk különböző fűszerekkel, szószokkal - számomra például teljesen új volt, hogy a szójaszószból létezik világos és sötét verzió is - majd feldaraboltuk a hozzávalókat - húsokat és zöldségeket -, elkészítettük a szószokat. Maga a sütés, főzés viszonylag rövid időt vett igénybe, de így is készült többek között édes-savanyú padlizsán kápia paprikával, fetás tojásrántotta, és sütöttünk csíkokra szeletelt marhát zöldbabbal. Mondanom sem kell, minden ételen érezni lehetett az egyedi fűszerezést, elképesztően finom lett minden fogás, amit a főzés végeztével együtt fogyasztottunk el. 

Ha tehát szereted a távol-keleti konyhát, vagy csak szeretnéd feldobni családod étrendjét, akkor legközelebb ne a sarki kínai ételbárba ugorj le, hanem látogass el az Ötfűszer Főzőiskolába, a szeptemberi órákra itt tudsz jelentkezni. Jó főzöcskézést, kellemes időtöltést kívánok!

2015. augusztus 24., hétfő

Diétás császármorzsa


Hozzávalók (bögrével mérve, egy bögre kb 2,5 dl):
- 1 és fél bögre aprószemű zabpehely
- 1 és fél bögre liszt (lehet zab(pehely)liszt, diabetikus süteményliszt, rozsliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt vagy ezek keveréke)
- 2 bögre tej (nálam laktózmentes)
- 2 nagy egész tojás
- 1 csipetnyi só
- 6 evőkanál eritrit (használhatsz más édesítőt is, nyírfacukorból biztosan elég 3-4 evőkanál is)
- reszelt citromhéj

A hozzávalókat bármilyen sorrendben összeönthetjük, és egy kanállal vagy fakanállal összekeverjük. Egy jó nagy vagy két kisebb serpenyőt olajjal vagy kókuszolajjal kiolajozunk, majd beleöntjük a masszát. Én addig hagytam közepes lángon pirulni, amíg az alja palacsintaszerűvé vált, de a teteje még puha volt. Ekkor részletekben megfordítottam - szét fog esni, de nem baj, nincs jelentősége. :-) Amikor kicsit a másik fele is megsült, akkor fakanállal apró darabokra szaggatjuk.

A sütés elején ez még nehezen fog menni és a fakanálra fog ragadni, de ahogy egyre jobban sül, apró darabokra fog esni. Friss gyümölccsel, cukormentes lekvárral tálaljuk.

2015. augusztus 20., csütörtök

Barackos buboréktorta tesztelve!


Barackos buboréktorta
A legfrissebb híradások szerint kb. 30 000 szelet fogyott az államalapítás napján  az Ország Tortájából az Ízek Utcájában. Hogy ebből mennyi lehetett a cukormentes verzió, az nem derült ki, én mindenesetre biztosra mentem és a közeli cukrászdában vásároltam meg a családi betevő tortaadagját. 

A barackos buboréktorta névre hallgató költeményt Vaslóczki Orsolya készítette el, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által megjelölt összetevők listájából. A receptben a fő összetevők a dió, barackvelő, tejszín és az édesítő. A receptben nyírfacukor és eritrit is van. Ez azért fontos, mert én inkább eritritet használok, így kiéreztem a nyírfacukor mellékízét a sütiből. 

Barackos buboréktorta
A torta tésztája, a benne lévő mandulaliszt ellenére sem képez piskóta jellegű alapot, ami feltehetően szándékos lehetett megálmodója részéről, hiszen az egész sütemény nagyon könnyű, habos és egy szeletben mindössze 11,8 g szénhidrátot és 278 kcal-t tartalmaz.

A dió és a barack aromája harmonikus ízvilággá áll össze, úgyhogy akit nem zavar a nyírfacukor mellékíze, bátran próbálja ki a buboréktortát, ám mióta létezik ez a verseny, nekem a 2012-es "Almatorta egressel" fantázianevű cukormentes torta a kedvencem. 

Jó kóstolgatást, és ha van türelmetek, a recept alapján Ti is elkészíthetitek otthon az Ország Cukormentes Tortáját.

2015. augusztus 13., csütörtök

Vacsoraötlet - saláta, grillsajt

Ritkaság az, hogy az embernek egy hosszú és fárasztó munkanap után még nagy kedve lenne este főzőcskézni, pláne ebben a melegben... Ha mégis valami finom, gyors, részben félkész ételtből szeretnétek vacsorát készíteni, akkor jöjjön egy kis zöldsaláta grillsajttal.
A zöldsalátát sokféleképpen variálhatjuk, feldobhatjuk koktélparadicsommal, esetleg magvakkal, és a végén cseppentsük rájuk ízesítésként valami finom hidegen sajtolt olajat. A jól megszokott olivaolaj mellett ajánlom kipróbálásra a dióolajat, vagy a tökmagolajat, mindkettő remek kísérője a zöldsalátának.
A grillsajtot pedig 2-3 perc alatt elkészíthetjük akár egy olajozatlan serpenyőben a tűzhelyen, akár egy grillapon a teraszon vagy kertben. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert megkeményedik. Kísérőként a sajt után megpirított teljes kiőrlésű vagy sima pitát ajánlom, persze, csak mértékkel. Ebben a nagy nyári melegben ebédnek is megállja a helyét.

2015. augusztus 9., vasárnap

Hideg cukkinileves

Ebben a tikkasztó forróságban az embernek se főzni, se enni nincs kedve. De azért mégis kell mindkettőt... Következzen ez a finom, krémes savanykás leves a forró napokra.

Cukkinileves


Hozzávalók:

2 közepes cukkini, meghámozva, feldarabolva
1 negyed fej vöröshagyma, apróra vágva
1 csokor kapor, nálam a fagyasztóból
1 dl habtejszín/főzőtejszín vagy 2 evőkanál görög joghurt
só, fehérbors, ételecet





A cukkinit, hagymát és kaprot annyi vízbe tettem fel főni a sóval és fehérborssal, amennyi ellepte. Miután megfőtt, kidobtam belőle a kaprot és a cukkinit a turmixgépbe öntöttem. Eldönthetjük, hogy teljesen krémlevest szeretnénk, ez esetben az egészet, vagy ha szeretnénk benne cukkini-darabkákat, akkor csak a felét. Hozzáadtam a tejszínt, majd pedig összeturmixoltam. Turmixolás után vissza a lábasba és megegyszer felforralni. Ezután kihűtöttem, majd mielőtt a hűtőbe kerül volna, belekevertem 2 evőkanál ételecetet. Jól lehűtve tálaltam.

2015. augusztus 5., szerda

Színes céklákkal álmodom

Szöveg és fotók: Zih Kata

A Szimpla piacon jártam a minap, ott álltak gyönyörű csokrokban a színes céklák, arra gondoltam, ha csak vázába teszem, akkor is Nekem ebből vennem kell. 

A nagyon kedves eladó hölggyel is szóba elegyedtem, ő ajánlotta, hogy ha húst sütök, tegyem alá céklákat a tepsibe, isteni finom lesz. Nagyon szeretem a céklát savanyúnak, de máshogy még sosem fogyasztottam. 

Mivel ritkán sütök húst, viszont ki kellet próbálnom a cékláimat, azonnal tepsibe tettem őket felkarikázva – egy kis krumpli, só, bors és olívaolaj társaságában. 250 fokon 20 percig fólia alatt, utána a fóliát levéve még 20 percig gyönyörűre sültek, öröm volt nézni is, nem csak enni. 

Tapasztalataim a különböző színekkel – a fehér céklának van a legkevésbé karakteres íze, már-már édeskés, a sárga a következő fokozat - szerintem ez volt a legfinomabb - a vörös íze a legerősebb, de így sütve egész más élmény, mint savanyúságnak. Felkarikázásnál, csak a vörössel kellett vigyázni, a többi egyáltalán nem fog, vagy hagy nyomot. Ami biztos, hogy legközelebb néhány gerezd fokhagymát is mellé teszek a tepsibe.

2015. július 27., hétfő

Egy falat Libanon

Nyáron kézenfekvő, hogy az ember szívesen eszik salátát, de olykor elegem van a görög saláta, mozzarella-paradicsommal "saláta" és az "öntsünk le bármit, ami a hűtőben van joghurttal"-saláta szentháromságából. Olyasmire vágytam, ami frissít, izgalmas az íze, könnyű beszerezni a hozzávalókat és 15 percnél nem több idő elkészíteni. Kitaláljátok mit kreáltam?

Szerintem nem, úgyhogy megosztom Veletek: ez a zseniális étel a libanoni petrezselyem saláta, leánykori nevén tabbouleh (ejtsd: tábulé). A receptre az egyik kedvenc blogomon akadtam, és a recepten csak hangyányit módosítottam.

Hozzávalók:
Legalább 3 csokor petrezselyem
3 db paradicsom
3-4 újhagyma
1 csokor menta
3 citrom leve
egy csészényi bulgur (Az eredeti recept szerint mindössze két evőkanálra van szükség, de én egy kiadós salátát szerettem volna, ezért tettem bele többet.)

Feldaraboljuk a hozzávalókat, vigyázzunk, hogy a petrezselyem szára ne kerüljön bele a keverékbe, csak a levelet aprítsuk fel, és a mentával is így járjunk el. Minden más összetevőt vágjunk apróra, és a bulgur kivételével keverjük össze. Elvileg a citromlé és az olívaolaj elegendő lenne ahhoz, hogy a bulgur megszívja magát, ám én nem két evőkanálnyit tettem a salátába, így inkább előre megfőztem. amikor pedig elkészült, ezt is hozzáadtam a keverékhez.

A kész salátát érdemes állni hagyni néhány órát, vagy egy éjszakát, hogy összeérjenek az ízek. Magában (korpovit keksszel) vagy natúr, esetleg kevésbé fűszeres húsokhoz ajánlom. Isteni! 

Ha a tabbouleh ízlett, készítsd el ezt a salátát is:

2015. július 22., szerda

Nemrecept

Ma reggel a Nyugatinál voltam, a délutáni utazáshoz vettem meg a jegyet. Természetesen késésben voltam, úgyhogy rohantam, de már befelé menet is feltűnt a néni, aki pamutgombolyagokat árult, de nem figyeltem oda igazán. Ahogy kifelé jöttem, láttam, hogy egy srác megáll, vesz tőle egyet-kettőt. De mentem tovább, siettem. A megállóból fordultam vissza. Egyszerűen meg kellett fordulnom.

A néni vastag kabátban és kendőben állt a melegben, kopott tolikocsiból árulta a fonalat. 250 forintért darabját. Azt mondta, tegnap engedték ki a kórházból, de nincs pénze, már csak a fonalait tudja eladni, még az este kimosta őket. Négy gombolyagot akartam venni, de ő ötöt adott az ezresért. 

Ezt a történetet azért osztom most meg Veled, mert egyszer egy coach azt mondta nekem, ne akarjam megváltani a világot, foglalkozzak a saját környezetemmel, segítsek a körülöttem élőknek. 

Bár Viki és én nem ismerünk Téged személyesen, de a receptjeinkkel, ismeretterjesztő írásainkkal segíteni szeretnénk azoknak, akik cukorbetegek vagy IR-esek, esetleg más okból diétáznak, mert tudjuk, hogy az ember  olykor elveszik az információáradatban, és
ahány orvos, annyi álláspont, gyógyszer és étrend. Ha kérdésed van, elbizonytalanodtál, vagy csak bátorításra van szükséged, keress minket! 

2015. július 21., kedd

Bogyós gyümölcsös piskótatorta

Gyors, könnyű gyümölcsös édességet ajánlok figyelmetekbe, amelyet 10 perc alatt el lehet készíteni és 20-25 perc alatt megsütni! Kitűnő kísérője az ebéd utáni kávénak! A recept alapjáért köszönet Nóri mindenmentes konyhájának!


Hozzávalók 26 cm-es tortaformához (12 vékony szelet, 8 vastag):

tojás
50 g darált mandula, mandulaliszt vagy darált dió
30 g eritrit
néhány csepp vanília
késhegynyi fahéj
1 csipet só
kb. két marék vegyes bogyós gyümölcs



A tojásokat válasszuk szét, a fehérjéből a csipet sóval verjünk kemény habot. Külön tálban habosítsuk fel a tojásokat az eritrittel. A tojásfehérjére öntsük rá a habosított tojássárgás keveréket, majd az összekevert liszteket a sütőporral elvegyítve. Óvatosan forgassuk össze egy lapáttal, ne törjük szét a fehérjét, de oszlassuk el, különben fehér kis habfelhők maradnak a tésztában.



A tortaformát vajazzuk és lisztezzük ki, majd öntsük bele a keveréket és simítsuk el. Végül már csak a gyümölcsöket kell a tetejére szórni, majd a 160 fokra előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt megsütni, Tűpróbával ellenőrizzük, hogy biztosan megsült-e.

2015. július 16., csütörtök

Terítéken az idénygyümölcsök szénhidráttartalma és glikémiás indexe



Szöveg: Földi Nikoletta

A nyár a mézédes dinnye, a ropogós cseresznye és a lédús barack szezonja. Érdemes azonban odafigyelni, milyen gyümölcsöt, mikor és hogyan fogyasztasz. Tudtad, hogy a dinnye szénhidráttartalma alacsony, viszont glikémiás indexe 72-es, azaz nagyon gyorsan felszívódik?


De mi is az a glikémiás index (GI)?

A glikémiás indexet a szőlőcukorhoz (glükóz) viszonyítva állapítják meg egy 1-100-as skálán. Ami 100-as értékű, mint a szőlőcukor,  az azonnal felszívódik, könnyen emészthető, és maximális inzulinreakciót vált ki. Az alacsony glikémiás indexű élelmiszerek pont ellenkezőleg: lassan szívódnak fel, hosszabb ideig okoznak teltségérzetet, kisebb mértékű inzulinreakciót váltanak ki és a zsír raktározása minimális.

Miért kell figyelni az élelmiszerek glikémiás indexét?

A magas GI értékű élelmiszerek gyors vércukorszint növekedést eredményeznek, ami viszont ugyanilyen gyorsan el is múlik, azaz újra éhes leszel, újra enni fogsz. Rendszeres fogyasztásuk  a hízáson kívül magas vérnyomáshoz, triglicerid,- és koleszterin szinthez, valamint szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezet.

A szénhidráttartalom és a glikémiás index nem egyenesen arányos

Az infografikán azt láthatjuk, hogy a szénhidráttartalom és a glikémiás index nem egyenesen arányos, a diétázóknak, cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciás étrendet követőknek ezért figyelniük kell ezt az adatot is, amikor kilátogatnak a piacra.

Mitől függ a glikémiás index?

A glikémiás index a fehérje-, zsír- és rosttartalmon kívül  - ami minél magasabb, annál alacsonyabb a glikémiás index -  függ az idénygyümölcs érettségétől, elkészítési módjától, főzési idejétől. Azaz, minél érettebb a gyümölcs, minél hosszabb ideig, minél inkább pépesre főzöd a könnyebb megemészthetőségért, annál magasabb a glikémiás indexe.

Milyen elkészítési módokat javasolok?

Főzés, a hántolás, pelyhesítés, puffasztás, extrudálás, aprítás, turmixolás, reszelés helyett párolást, hirtelen (al dentére) sütést, blansírozást, alufóliában/jénai tálban sütést javaslom, vagy fogyaszd őket nyersen. A leveseket rántás helyett habarással sűrítsd.

Mikor ehetsz belőlük?

Reggel nagyobb a szervezet inzulinérzékenysége, délben közepes, estére pedig fokozatosan újra nagyobb lesz. Ez azt jelenti, hogy a reggelt inkább lassan felszívódó szénhidrátokkal kezdd, azaz fogyassz teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret és némi fehérjét. A tejfogyasztást kerüld a reggeli folyamán, ugyanis a tej cukortartalma jelentősen megnöveli az inzulinszintet. Tízóraira kevés gyümölcs is javasolható a lassan felszívódó szénhidrát mellé. Uzsonnára (délután 3-5 óra) a legideálisabb ideje az idénygyümölcsök fogyasztásának. Vacsoraidőben már kerüld ezeket, inkább salátát, zöldséget rágcsálj.

A magas glikémiás indexű gyümölcsökkel viszont vigyázzunk! A dinnye, szőlő, banán és aszalt gyümölcsök sajnos a cukorbetegeknek és inzulinrezisztenciásoknak nem javasolt, vagy csak nagyon minimális mennyiségben és lassú felszívódású szénhidráttal (például egy korpovit keksszel) együtt fogyasztva, mert nagyon gyorsan megemeli a vércukor szintjét, ellentétben például a málnával és meggyel.

Válassz tehát körültekintően olyan élelmiszereket, ami hosszabb távon is segíti a vércukorszint stabilitását egészséged érdekében! 

Ha tetszett a cikkünk, olvasd el ezeket is:

2015. július 14., kedd

Málnás-citromos zabkeksz és torta - kettő az egyben

Szöveg és fotó: Karman Heni

Finom és gyors keksz, amit utána felhasználhatsz egy isteni tortához, íme.

Hozzávalók (a bögre 2 dl-es):
5 bögre apró szemű zabpehely
fél bögre zabliszt
1,5 tk szódabikarbóna
1,5 tk sütőpor
1/2 rúd vanília
csipet só
citromhéj
2 evőkanál liofilizált málna
20 dkg olvasztott vaj
1 bögre rizsszirup



170 fokra melegítsük elő a sütőt, a tepsit béleljük ki sütőpapírral. Keverjük össze a száraz hozzávalókat, majd dolgozzuk össze az olvasztott vajjal és rizssziruppal. Hozzávetőleg egy evőkanálnyi adagból nedves kézzel gyúrjunk gombócokat, lapítsunk belőle tallérokat a tepsin. Süssük kb. 12 percig, amíg az alja és a széle szép aranybarnára sül. Hűtsük ki őket.

Ha a keksz kész, a torta már gyerekjáték!

Hozzávalók, 20 cm-es tortához:

Alap:
kb. 5-6 db citromos-málnás keksz
4 dkg olvasztott vaj

A kekszet egy erős turmix- vagy aprítógépben összetörjük, hozzáadjuk az olvasztott vajat, majd a masszát belenyomkodjuk a tortaformába és hűtőbe tesszük.

Citromos krém:
2 egész tojás
2 citrom reszelt héja és 1 dl leve
10 dkg kókuszvirág cukor vagy eritrit
8 dkg vaj

A krémet gőz fölött készítjük, de vigyázzunk, hogy nehogy a magas hőmérséklet összekapja a tojást. Tehát, a citrom héját és levét keverjük össze a tojással, eritrittel, majd folyamatos kevergetés mellett főzzünk belőle egy puding sűrűségű krémet. Ha már úgy látjuk, hogy kész, vegyük le a gőzről és keverjük bele a felkockázott vajat. Amikor már langyos, öntsük rá az alapra és tegyük vissza a hűtőbe.

Citromos hab:
1,5 pohár natúr joghurt
5 ek. eritrit
1,5 dl tejszín
25 dkg mascarpone
1 vaníliarúd
1 citrom leve és héja
1,5 csapott ek. zselatin
2 evőkanál liofilizált málna

A joghurtot langyosítsuk meg annyira, hogy elolvadjon benne az eritrit, a zselatin, és kaparjuk bele a vaníliát. Amíg ez hűl, verjük fel a tejszínt, majd keverjük hozzá a mascarponét és verjük kemény habbá. Adjuk hozzá a citrom levét és héját, a vaníliás keveréket, végül a málnát. Ezt öntsük rá harmadik rétegként a tortára és néhány órára vagy egy éjszakára hagyjuk hűlni. Mielőtt tálaljuk, vágjuk körbe a tortát, csak ezután vegyük le róla a csatos részt.

Ha tetszett ez a recept, készítsd el ezeket is:
Joghurtos epertorta müzliágyon
Epres-müzlis pohárkrém
Zabkeksz-szerintem

2015. július 10., péntek

Borzas sajtgolyó

Íme egy különleges vendégváró, amelyet fél óra alatt elkészíthetsz és garantáltan sikered lesz vele :-) A borzoláshoz szükséges müzli itt elérhető. 


2015. július 8., szerda

Zabpuszedli


Hozzávalók:

11 dkg puha vaj
20 dkg eritrit (Próbáld ki ezt!)
1 tojás
1 dl víz
 néhány csepp vanília aroma
1/2 tk fahéj
1/2 tk őrölt szegfűszeg
25 dkg apró szemű zabpehely
csapott teáskanál só
10 dkg liszt (zablisztszénhidrátcsökkentett liszt, teljeskiőrlésű liszt, rozsliszt stb.) (Próbáld ki ezt!)
1 csapott teáskanál sütőpor
6 dkg aszalt gyümölcs
6 dkg min. 70 %-os étcsokoládé



A puha vajat a cukorral, vagyis az eritrittel habosra keverjük, hozzáadjuk a tojást, a vizet és a vanília aromát. Utána beleforgatjuk a lisztet, zabpelyhet a sót és a sütőport, majd a legvégén az aszalt gyümölcsöt és a csokit. Sűrű, kézzel formázható masszát kapunk.

A nagy sütőtepsit sütőpapírral kibéleljük, a sütőt 180 fokra előmelegítjük. Kézzel kb. diónyi gombócokat formálunk a masszából és tetejüket kézzel lenyomkodjuk. Kb. 15-20 perc alatt megsütjük, addig amíg az alja pirul, de a teteje még kicsit puha. Miután kihűlt, tegyük dobozba, hogy ne keményedjen meg. Ebből az adagból nekem 30 db puszedlim lett.

Jól zárható dobozban sokáig eláll(hat), ideális tízórai vagy uzsonna a bolti müzliszelet helyett. Nálunk nincs ideje elállni, mert 1-2 nap alatt elfogy :)

Ha tetszett ez a recept, pillants rá ezekre is:

Hogyan válasszunk édesítőt? 4. A kókuszvirág cukor

Szerző: Földi Nikoletta


Forrás: authoritynutrition.com
Ha még eddig nem ismerted, vagy ismerted, de még nem próbáltad, íme néhány fontos tudnivaló a kókuszvirág cukorról. 

Lágy, karakteres karamella ízű és karamellizálható az újdonságnak számító, kókuszpálma virágjának nektárjából készülő kókuszvirág cukor, amit ne keverj össze a pálmacukorral. Kávékhoz, süteményekhez, és egzotikus szószokhoz ajánlott, valamint olyan ételekhez és italokhoz, amelyekhez kiválóan illik a karamellás íz és szín. Gazdag tápanyagokban és ásványi anyagokban, glikémiás indexe: 35, azaz alacsonyabb, mint a cukoré. Azoknak ajánlom, akik a természetes táplálkozás hívei, és a répacukornál egészségesebb alternatívára vágynak. 

Energiatartalma: 402 kcal/100 g. 150 g-900 g kiszerelésű karamell színű por formájában vásárolható meg, például itt.

A cikk készítése közben a kókuszvirág cukor használatával kapcsolatban több véleményt is olvastam, amiket itt és itt tudsz átböngészni.

Mi nem használjuk gyakran ez az édesítőt, de például az imádnivaló répatorta ízvilágához nagyon jól passzol, próbáljátok ki! 

A cikksorozat további részei:
Hogyan válasszunk édesítőt? 1. Az eritrit

2015. július 1., szerda

Málnás-spenótos smoothie

Szöveg és képek: Zih Kata

Én „turmixos-lány” vagyok. Az első saját konyhámba az első komolyabb eszköz, amit vásároltam, egy jégtörős turmixgép volt. Remek döntésnek bizonyult, mert mindent kibírt, a mai napig azt használom, bár már kicsit viharvert szegény.



Gyakorlatilag mindent képes vagyok turmix formájában fogyasztani a zöldségek és a gyümölcsök közül. Végtelenek a lehetőségek, bár azt hiszem, nálam szakmai ártalom is (építész vagyok :-)), hogy imádok mindenféle színes turmixokkal és smoothie-kkal kísérletezni, amelyek tálalásához természetesen beszereztem szívószálakat is, millió színben.

Most nem is elsősorban a különféle turmix lehetőségeket szeretném megmutatni nektek, hanem egy olyan technikát, ami sokat segített nekem, hogy azok a turmixba valók is, amiből csak egy pici kéne, mindig kéznél legyenek. Ilyen például, a teljesség igénye nélkül: a bébispenót, a répa, a cékla, a körte. A trükk, hogy egy adagot a zöldségaprítóban kevés vízzel összedarálok, majd utána egy tiszta jégkocka-tartóba adagolom, és mehet is a mélyhűtőbe.

A reggeli turmixkészítésnél a többi hozzávalóhoz már csak kockánként adagolom a mélyhűtött zöldséget, gyümölcsöt. A céklából egy elég szokott lenni, spenótból kettőt teszek általában, de mindenki a saját ízlése szerint keverheti az összetevőket. Ma a piacról hozott spenótlevelek kerültek a fagyasztóba.


És hogy ne maradjatok recept nélkül, ma reggel ezt készítettem el:

· bébispenót
· málna
· alma
· 1 kocka cékla
· mandulatej - bármi más is lehet, nekem ez volt itthon

Gyümölcslevek is nagyon jól működnek, azok viszont, akik cukor vagy IR-diétát tartanak, óvatosan adagolják ezeket, mert gyorsan felszívódnak és nagyon megemelik a vércukorszintet.

A smoothie-t nem szoktam édesíteni, a gyümölcsök általában elég édesek, de ha valaki úgy érzi, egy kevés sztívia kivonatot tehet bele.

2015. június 30., kedd

Hogyan válasszunk édesítőt? 3. A stevia


Szerző: Földi Nikoletta

Folytassuk természetes édesítőkről szóló sorozatunkat a sztíviával.



Mi az a stevia (sztívia)?

Paraguayban őshonos növény a stevia (sztívia), magyar néven: jázminpakóca. Édesítésre, sebgyógyításra használják. Magas ásványi anyag tartalmú, csökkenti a magas vérnyomást, segít megelőzni a fogszuvasodást, jó hatással van az emésztésre is, továbbá lúgosító és gombaölő hatása miatt beilleszthető a candida diétába is. Kivonata 300-szor édesebb a cukornál, ezért az adagolásánál nagyon figyelj. Glikémiás indexe: 0,  energiatartalma: 0 kcal.


Praktikus tanácsok:


Többféle formában és kiszerelésben kapható: tablettaként, por alakban és szirupként, amely egy áttetsző folyadék. A tabletta formát meleg italokhoz, a port és a szirupot főzéshez ajánljuk. A szirupnak jellemző mellékíze van, de ahogyan azt már a korábbi cikkeinkben írtuk, kinek melyik... Én például a sztívia jellegzetes ízét megérzem egy limonádéban.


Nem javasoljuk olyan receptekhez, ahol a cukor tömegére van szükség, hiszen nem adagolható ilyen formában. Javasoljuk viszont olyan ételekhez, italokhoz, amelyeket édesítés után meg tudsz kóstolni (turmixok, gyümölcslevesek, limonádé, tea, kávé, zabkása...). Jó kiegészítés lehet az eritrit mellé, mert az eritrit 160 fok felett veszít az édesítő erejéből, a sztívia viszont nem!  Cukorbetegek, IR-esek korlátlanul fogyaszthatják és az ára is igen baráti!
És lám, nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:

2015. június 28., vasárnap

Málnás-zabos turmix

Ha nyár, akkor sok friss gyümölcs, ha sok friss gyümölcs, akkor finom turmixok!


Két maréknyi friss málnát dobjunk a turmixgépbe, adjunk hozzá 1dl tejet/habtejszínt (szójatejet/mandulatejet/laktózmentes tejet), 1 dl vizet és mixeljük össze. Utána tépkedjünk bele 2-3 mentalevelet, majd pedig adjunk hozzá 2 teáskanál zabkorpát és ismét mixeljük össze. Ha a málna nem elég érett, kevés eritrittel/xilittel/stíviával édesítsük, illetve ha van vanília-arománk, néhány cseppet abból is adagoljunk bele. 


Az eredmény egy finom, de a zabkorpa miatt egyben laktató turmix, ami jó reggelire, tízórai vagy uzsonnára. Próbáld ki más szezonális gyümölcsökkel is!

2015. június 22., hétfő

Hogyan válasszunk édesítőt? 2. A nyírfacukor (xilit)

Szerző: Földi Nikoletta

Folytassuk természetes édesítőkről szóló sorozatunkat a nyírfacukorral, amely talán a legismertebb egészséges alternatívája a kristálycukornak.

Mi az a nyírfacukor (xilit)?

Forrás: https://eiswuerfelimschuh.wordpress.com
A nyírfacukor (xylit) egy kukoricarostból készülő édesítőszer. Megtalálható gyümölcsökben, zöldségekben, de az emberi test is termeli kis mennyiségben.  A fogaink egészsége szempontjából az egyik legjobb édesítőszer, rágógumik és fogkrémek is tartalmazzák, mivel csökkenti a fogszuvasodást, baktériumölő hatású, ezen kívül segít az alacsony, stabil vércukorszint beállításában és megtartásában. Lassan szívódik fel, ezáltal fokozza a jóllakottság érzését. Candida diéta során is alkalmazható, lúgosító hatású.

A kristálycukorral 1:1-ben helyettesíthető, tehát azokban a receptekben, ahol a cukor tömegére is szükség van, jól alkalmazható alternatívaként. Azért a habzsi-dőzsivel vigyázni kell, hiszen túlfogyasztása (egyszeri 30 g fogyasztása után) hasmenést okozhat. Kedvenc háziállatunkat sajnos nem kínálhatjuk meg a vele készült ételből, hiába a könyörgő tekintet, mert kutyák számára életveszélyes a fogyasztása. Glikémiás indexe: 12, energiatartalma: 25 kcal/100 g. A kristálycukor állagú xylit 500 g-25 kg-os kiszerelésben vásárolható meg.

Nézz meg több típust is ezen az oldalon.

Praktikus tanácsok:

Nyírfacukorral sütni azért nagyon egyszerű, mert 1:1 arányban helyettesíthető a receptekben a kristálycukorral, így nem kell különösebben kísérletezni. Karamellizálásra azonban nem alkalmas és a kelt tésztákban sem igen tudja helyettesíteni a cukrot.  És például a macaronnál nem válik be, nem lehet kiváltani vele a porcukrot. Mellette szól, hogy édesítőereje azonos a cukoréval és nincsen különösebb mellékíze sem. Amivel viszont vigyázni kell, az a hashajtó hatása, illetve van akinél "csak" gyomorfájást okoz. Viszont ha kis adagokban kezdjük alkalmazni, akkor többnyire megszokja a szervezet és elmúlik a gyomorbántalmazó hatás, ezt a személyes példámmal is meg tudom erősíteni. Szénhidráttartalma a cukorénak 75 %-a, ez pedig azt jelenti, hogy a diétázók óvatosan bánjanak vele!

És lám nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt:
Üvegbe zárt süti

2015. június 19., péntek

Hogyan válasszunk édesítőt? 1. Az eritrit

forrás: pinterest
Szerző: Földi Nikoletta

Nyilvánvaló, hogy annak, aki egészségügyi okokból cukormentes vagy low carb diétán van, fogyókúrázik, nincs választása, le kell mondania a cukorról. De nagyon sokan vannak olyanok is, akik ettől függetlenül, saját elhatározásból teszik ezt. Talán egy ilyen vendégposzt írótól hitelesebben fogadjátok a kritika-sorozatot az édesítőkről.

Hogyan válasszunk édesítőszert?
Édesszájú lévén nem akartam lemondani az édes ízről, de a hagyományos kristálycukor helyett (répacukor) más alternatívát kellett választanom. Színt vallok, és most bemutatom saját javaslataimat, majd a legfontosabbat: sütési-főzési tapasztalataimat a következő, bevált természetes édesítőkkel kapcsolatban.

Mi az eritrit, eritriol? 
Az eritrit természetes cukoralkohol, megtalálható erjesztéssel készült ételekben, és néhány gyümölcsben is. Glikémiás indexe: 0-1, tehát az inzulintermelésre gyakorlatilag nincs hatással. Energiatartalma 20 kcal/100g, szénhidráttartalma: 1g/100g. Sütés-főzés közben jól kombinálható más édesítőszerekkel, és ajánlom is, mert kizárólagos használata során érezhet némi pezsgő, hűsítő utóízt, aki nem szokott hozzá az édesítőszerekhez. Édesítőereje 60-80 %-a a kristálycukornak, és 160 C-ig megőrzi édes ízét. Az elkészült süteményt viszont ajánlott minél hamarabb elfogyasztani, ugyanis hamarabb kiszárad. 

Az eritrit előnyei közé sorolható, hogy nincs puffasztó, hashajtó hatása, az inzulintermelésre nincs hatással, nem okoz fogszuvasodást, valamint gátolja a gombaszaporodást is, ezért a candida diétások és cukorbetegek is fogyaszthatják.

A kristálycukorhoz hasonló állagú édesítőszer 100 g-os kiszereléstől 25 kg-ig, különböző ízekben (pl.: fahéjas, vaníliás) és kiszerelésekben kapható. Ezen az oldalon több típust is össze tudsz hasonlítani.


Praktikus tanácsok

Mivel a szénhidráttartalma gyakorlatilag nulla és nem okoz  gyomorbántalmakat, így bátran használható. Hogy a fémes utóízt érzed-e vagy sem, csak akkor derül ki, amikor kipróbálod. Nehézsége, hogyha olyan receptet készítesz, amit egyébként kristálycukorral szoktál, akkor ki kell kísérletezni, mennyivel kell több belőle - ez főzés nélküli ételeknél, sütiknél könnyű, mert praktikusan megkóstolod. Olyan receptekhez kiváló, ahol szükséged van a "cukor" tömegére is a recepthez, nemcsak édesíteni kell vele, abban az esetben ugyanis folyékony édesítőt is tudsz használni. Saját tapasztalat, hogy ahol a süteményben a tömegre is szükség van, ott ezt használom, de mivel az édesítőereje gyengébb, így egy kis folyékony sztíviát is csempészek bele (a sztíviáról a sorozat egyik következő részében olvashatsz majd). Személyes kedvenc :)

És lám nemcsak beszélünk róla, hanem receptjeinkben is ajánljuk Nektek, például itt: